To m.in. Viki Gabor oraz zespół Afromental zagra na tegorocznym Europejskim Stadionie Kultury w Rzeszowie. Organizatorzy ogłosili także składy kolektywów muzycznych.
Od piątku 24 czerwca do niedzieli 26 czerwca odbędzie się 12. edycja największego na Podkarpaciu interdyscyplinarnego festiwalu kulturalnego Wschód Kultury. Europejski Stadion Kultury.

To kilkadziesiąt bezpłatnych wydarzeń, w tym Koncert Główny w Parku Sybiraków z kolektywami gwiazd z Polski i zagranicy.

ESK, czyli największy i najbardziej zróżnicowany pod względem programu festiwal na Podkarpaciu


ESK to festiwal, który co roku przyciąga do Rzeszowa tłumy mieszkańców regionu i turystów z całego świata. Odbywa się już po raz dwunasty, a od 2013 roku jest częścią większego projektu - festiwalu Wschód Kultury integrującego środowiska artystyczne miast Polski Wschodniej (Rzeszów, Lublin, Białystok) i artystów krajów Partnerstwa Wschodniego (m.in. Ukraina, Gruzja, Armenia).

Jego atutem jest jego interdyscyplinarność - w programie ESK 2022 znajdą się wydarzenia związane z teatrem, muzyką, tańcem, warsztatami i nie tylko.

-Tegoroczna edycja Europejskiego Stadionu Kultury jest wyjątkowa. Chcemy nie tylko celebrować to szczególne wydarzenie, ale co dzisiaj bardzo ważne, dodać otuchy naszym sąsiadom z Ukrainy i wszystkim, którzy u nas schronili się przed wojną. Zaprezentować ich kulturę i podkreślić jak istotna jest do budowania tożsamości narodowej. Ale chcemy również pokazać dorobek innych krajów, bo nic nie łączy tak, jak kultura. Zapraszam więc na to wielkie święto do Rzeszowa - mówi Konrad Fijołek, Prezydent Miasta Rzeszowa.

konrad fijołek
fot. Grzegorz Bukała, UM Rzeszowa

Kto zagra na Koncercie Głównym 2022?


Najwięcej zainteresowania podczas festiwalu wzbudza Koncert Główny. Ten odbędzie się w Parku Sybiraków 24 czerwca w godzinach 20.00 - 23.30 i będzie transmitowany na żywo na antenie TVP.

Wydarzenie rozpocznie Koncert Otwarcia, który ma na celu promowanie młodych i zdolnych twórców, którzy dzięki swojemu talentowi odnieśli muzyczny sukces. Tym razem usłyszymy wokalistkę, kompozytorkę i autorkę tekstów - Kaśkę Sochacką.

Kolejny punkt Koncertu Głównego to tzw. kolektywy, czyli duety polsko - zagraniczne. Do udziału w Koncercie Kolektywów zaproszono Viki Gabor i Malene (Armenia), Anię Rusowicz i Julija Belei (Ukraina), Króla i Alyona Alyona (Ukraina), Afromental i Tautumeitas (Łotwa).

viki gabor
fot. Grzegorz Bukała, UM Rzeszowa

Każdy z Kolektywów zagra osobny, oryginalny mini koncert dopasowany do estetyki występujących artystów i ich stylu muzycznego. W wyniku tej współpracy powstają międzynarodowe kolaboracje, które pokazują, że muzyka funkcjonuje ponad podziałami, łączy odmienne kultury i zaciera wymyślone przez człowieka granice.

Koncert Główny poprowadzi aktor filmowy i telewizyjny - Józef Pawłowski.

Gitarowy Hymn dla Ukrainy


Występ Kaśki Sochackiej poprzedzi wyjątkowa akcja. Zostanie odegrany Gitarowy Hymn Ukrainy - Polish Guitar Masters for Ukraine. Utwór rozpocznie się wierszem nagranym przez Wołodymyra Żeleńskiego, prezydenta Ukrainy.

kasia sochacka

Ten spontaniczny symbol wsparcia został po raz pierwszy wykonany pod koniec lutego bieżącego roku, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę. Teraz będzie powtórzony w stolicy Podkarpacia - do wspólnego grania są zaproszeni wszyscy chętni - mieszkańcy Rzeszowa, okolic i przyjezdni.

Kilkadziesiąt wydarzeń w Klubie Festiwalowym w fosie Zamku Lubomirskich i innych rejonach Rzeszowa


Europejski Stadion Kultury to co roku liczne działania interdyscyplinarne, tym razem w 16. lokalizacjach na terenie miasta. Większość z nich odbędzie się w Klubie Festiwalowym w fosie Zamku Lubomirskich i przy Fontannie Multimedialnej. To między innymi koncerty.

W sobotę 25 czerwca zagrają Alyona Alyona, a także Atlvnta, Luna i RSC z artystkami z Ukrainy, 26 czerwca z kolei projekt Nachum z muzyką żydowską. W Klubie pojawią się też między innymi Największy Bęben Świata i wystawa Acts of Memory, odbędą się warsztaty rodzinne z jogi, Smyk Arena RDK, Przestrzeń Wymiany Myśli i Silent Disco.

Wzdłuż alei Lubomirskich zaparkują food trucki z kuchnią z różnych zakątków świata, będzie można też skosztować wina z podkarpackich winnic w ramach projektu Wina Wschód.

Inne wydarzenia festiwalowe to między innymi występ Orkiestry na Dużym Rowerze na ul. 3 Maja, performance Oddźwięk w Rzeszowskich Piwnicach, spektakl Mokosz w Teatrze im.

W Siemaszkowej, zawody tańca ulicznego Bitwa o Wschód, Łąka Kwietna na Bulwarach, performance in/suspense LineAct na budynku ratusza, wystawa w Rzeszowskiej Galerii Fotografii, Mobilny Stadion Kultury.

Wszystkie wydarzenia w ramach Europejskiego Stadionu Kultury są bezpłatne.
Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.