Dźwięk syren, hymn narodowy, apel pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów – tak w Rzeszowie przebiegały uroczystości oddające hołd jednemu z najtragiczniejszych wydarzeń w historii państwa polskiego - Powstaniu Warszawskiemu.
Na uroczystościach pojawili się także: poseł na sejm Teresa Pamuła, poseł na sejm Wiesław Buż, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, zastępca Prezydenta Miasta Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak reprezentanci służb mundurowych oraz mieszkańcy Rzeszowa.

List od marszałka Władysława Ortyla do zgromadzonych na placu uczestników obchodów odczytał członek zarządu Stanisław Kruczek. W liście marszałek podkreślał powody dla których ta rocznica jest tak ważna:

- Powstanie Warszawskie to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju, które współcześnie kształtuje świadomość patriotyczną Polaków. W 1944 roku Warszawa stała się symbolem Polski walczącej, której obywatele podnieśli broń, by przeciwstawić się zbrodniczej polityce pełnej przemocy, brutalnej, nieludzkiej i antypolskiej - pisał w liście marszałek Ortyl.

Obchody rozpoczęły się od wystawienia honorowego posterunku przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu "Rzeszów".

Następnie dokładnie o godzinie 17:00, zabrzmiała syrena alarmowa, która miała przypomnieć, że 78 lat temu, właśnie o tej porze, wybuchło Powstanie. Na koniec uroczystości uczestnicy złożyli wieńce i wiązanki kwiatów oraz odśpiewali pieśni powstańcze.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.