Minęły 2 lata od pseudowyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, który diametralnie zmienił sytuację kobiet w Polsce, usuwając z polskiego prawa przesłankę do terminacji ciąży w związku z ciężkimi i nieodwracalnymi wadami płodu. Jak wygląda ta nowa rzeczywistość kobiet, które w lekarskim gabinecie dowiadują się, że nie urodzą zdrowego dziecka? Tę historię opowiada film dokumentalny "O tym się nie mówi".
Ból, strach, bezsilność i myśli samobójcze kobiet. Z powodu nieludzkiego prawa jakie zgotowała nam rządząca ekipa. O tym jest film, który powstał dzięki odważnym kobietom, które zdecydowały się mówić o swoim dramacie, dzięki lekarkom i lekarzom, położnym, psychologom, producentom, działaczom i działaczkom społecznym; film, który stara się przekazać rzetelną, naukową wiedzę na temat wad embriopatologicznych.

Ta wiedza powinna dotrzeć do środowisk będących w zasięgu jedynie telewizji rządowej, które może widzą dramatyczną sytuację kobiet w Polsce, ale nigdy nie odważą się wyjść na ulice i protestować.

Od momentu, kiedy film "O tym się nie mówi" został pokazany na Kongresie Kobiet na początku października, a potem w warszawskiej Kinotece, wywołuje wiele emocji, dyskusji i zarzutów ze strony aktywistek Strajku Kobiet, głównie, że jest zbyt zachowawczy. Czy tak jest, najlepiej przekonać się samemu. Najważniejsze jednak jest to, że nareszcie o "tym" się mówi, a film może otworzyć oczy wielu niezaangażowanym i nieświadomym problemu osobom.

Pokaz filmu odbędzie się 25 listopada w Urban Lab w Rzeszowie o godz. 18:00 - ul. 3 Maja 13, I piętro.

Wstęp bezpłatny. Wydarzenie organizują dr hab. Anna Siewierska-Chmaj, Janna Lasko oraz Irena Paterek z Rzeszowskiej Rady Kobiet.

Po projekcji filmu odbędzie się debata. Wezmą w niej udział zaproszeni goście:
lek. Maja Drożdżak, współtwórczyni projektu OTSNM
dr n.med. Grzegorz Pietras, współtwórca OTSNM
lek. gin. Dominik Przeszlakowski, współtwórca OTSNM
Katarzyna Nowak - kierowniczka produkcji filmu OTSNM
Radosław Sujak, współtwórca OTSNM

Debatę poprowadzi dr hab. Anna Siewierska-Chmaj.
Film powstał przy wsparciu Fundacji Batorego oraz Fundacji DamYradę.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.