Rzeszowska Lewica zaprasza na spotkanie z dr Marcinem Wrońskim - ekonomistą, publicystą i komentatorem medialnym wydarzeń ekonomicznych. Dr Marcin Wroński jest wykładowcą Szkoły Głównej Handlowej, współpracownikiem naukowym World Inequality Database oraz Center for Economic Research and Graduate Education - Economics Institute w Pradze. Pełni również funkcję konsultanta Banku Światowego w zakresie ubóstwa i sprawiedliwości. Jego zainteresowania naukowe to ekonomia nierówności oraz polityka gospodarcza. Spotkanie odbędzie się 27 listopada (niedziela) 2022 r. o godz. 16.30 w Biurze Nowej Lewicy w Rzeszowie przy ul. Ks. Jałowego 31
Inflacja, drożyzna, rosnące koszty kredytów, widmo ubóstwa i kryzysu energetycznego wiszące nad milionami Polek i Polaków to rzeczywistość w jakiej przyszło nam żyć na rok przed wyborami do parlamentu.

Już w najbliższą niedzielę w Rzeszowie o sytuacji gospodarczej w Polsce będzie można porozmawiać z dr Marcinem Wrońskim ze Szkoły Głównej Handlowej, jednym z najlepszych ekonomistów młodego pokolenia.

Jego pomysł zamrożenia WIBIOR-u wywołał prawdziwą burzę. Gdy na początku roku NBP rozpędzał się z podnoszeniem stóp procentowych, rozpaczliwie próbując przydusić szybującą inflację, kredytobiorcy z przerażeniem patrzyli na raty rosnące w zastraszającym tempie.

W niecały rok rata standardowego w Polsce kredytu o wartości 300 tys. złotych zaciąganego na 25 lat wzrosła z ok. 1300 zł do ok. 2500 zł.

Wzrost stawek WIBOR uderza w budżety gospodarstw domowych w Polsce. Jednocześnie oznacza wzrost zysków banków. Kredytobiorcy nie powinny ponosić konsekwencji fali inflacji, która zdarza się raz na pokolenie - pisał wtedy Marcin Wroński, postulując zamrożenie oprocentowania kredytów na poziomie z grudnia 2019 r.

Ten pomysł wzbudził zainteresowanie polityków - projekt ustawy, która czerpałaby z propozycji Wrońskiego, zapowiedziała Lewica a w ślad za nią także Platforma Obywatelska. Jednocześnie odezwały się głosy krytyków, którzy pomysł zamrożenia WIBOR określali mianem interwencjonizmu, powrotem do PRL-u czy reaktywacją ekonomii politycznej socjalizmu.

Państwo ma obowiązki wobec obywateli. Zgodnie z Konstytucją RP - w której obronie na ulicach protestowały setki tysięcy ludzi - podstawę ustroju gospodarczego RP stanowi społeczna gospodarka rynkowa, a nie neoliberalny dogmatyzm - ripostował Wroński, wyjaśniając dlaczego jego zdaniem kredytobiorcom należy się ochrona przed dalszym wzrostem rat kredytów mieszkaniowych.

Dziś pisze: Kiedy w lutym postulowałem zamrożenie WIBOR nie podejrzewałem, że w kwietniu postulat ten - w różnych formach - podniosą w zasadzie wszystkie siły polityczne w Polsce, a pod koniec roku dyskutować będziemy o jego likwidacji.

Marcin Wroński to ekonomista, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej, gdzie obronił doktorat. Współpracownik naukowy (fellow) World Inequality Database oraz Center for Economic Research and Graduate Education - Economics Institute w Pradze. W ramach grantu NCN Etiuda odbył półroczną wizytę badawczą w Światowym Laboratorium Nierówności Paryskiej Szkoły Ekonomii, w trakcie której jego opiekunem był światowej sławy prof. Thomas Piketty. Konsultant Banku Światowego w zakresie ubóstwa i sprawiedliwości. Jego zainteresowania naukowe to ekonomia nierówności oraz polityka gospodarcza. Regularnie komentuje wydarzenia gospodarcze w mediach.

Spotkanie odbędzie się w niedzielę 27 listopada o g. 16:30 w siedzibie Nowej Lewicy przy ul. ks. Jałowego 31 w Rzeszowie.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.