Przemyt dwóch papug chronionego i zagrożonego wyginięciem gatunku krasnopiórki czerwonoskrzydłej udaremnili funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) na przejściu granicznym w Medyce. Ptaki były ukryte w przestrzeni bagażowej busa.
Jak poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska chronione papugi zostały wykryte podczas kontroli busa, który wjeżdżał do Polski z Ukrainy.

"Klatka z papugami, którą umieszczono w kartonie, znajdowała się w przestrzeni bagażowej pojazdu. Do ich nielegalnego przewozu przyznała się jedna z pasażerek, 55-letnia obywatelka Ukrainy" - wyjawiła Chabowska.

Zwróciła uwagę, że zatrzymane ptaki to okazy krasnopiórki czerwonoskrzydłej (Aprosmictus erythropterus), objętej ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).

"To młode, niespełna roczne osobniki, które w okresie dojrzewania zmieniają swoje ubarwienie" - dodała.

Papugi zostały przekazane pod opiekę Ogrodu Zoologicznego w Zamościu, gdzie pozostaną do czasu decyzji sądu.

Dalsze postępowanie prowadzi Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.

Chabowska przypomniała, że przywóz z krajów trzecich na teren Unii Europejskiej lub wywóz z Unii Europejskiej okazów CITES jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej zezwoleń i świadectw. Takie dokumenty wydawane są przez właściwe organy administracyjne państw, z których okazy są wywożone lub przywożone.

"Nielegalny przewóz przez granicę UE gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem, zagrożonym karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat" - zaznaczyła rzeczniczka IAS w Rzeszowie.

Podała też, że w 2022 r. funkcjonariusze KAS w woj. podkarpackim wykryli przemyt ponad 12 tys. sztuk okazów objętych ochroną.

"Wśród żywych zwierząt były m.in. sokoły wędrowne, papuga żako, papuga mnicha, żółw stepowy oraz pijawki lekarskie. Udaremnili także wprowadzenie do nielegalnego obrotu muszli skrzydelnika olbrzymiego, spreparowanej głowy aligatora missisipskiego, fragmentów rafy koralowej oraz suplementów tradycyjnej medycyny azjatyckiej, zawierających w swym składzie wyciąg z chronionych zwierząt" - wymieniła. (PAP)

autorka: Agnieszka Pipała

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.