78 lat temu, 8 maja 1945 roku zakończyła się II wojna światowa. Z tej okazji w Rzeszowie przy pomniku gen. Władysława Sikorskiego oddano hołd wszystkim, którzy na wielu frontach tej wojny walczyli o walczyli o wolność ojczyzny i ginęli za nią.
Samorząd województwa podkarpackiego w czasie uroczystości reprezentowali członek zarządu Anna Huk oraz wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś. Oprawę uroczystości zapewniła 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, która wystawiła kompanię honorową.

Wciągnięcie na maszt flagi państwowej, Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie symbolicznych wiązanek oraz okolicznościowe mowy - tak wyglądały obchody rocznicy.

Członek zarządu województwa podkarpackiego Anna Huk odczytała w czasie uroczystości list skierowany do jej uczestników przez marszałka województwa Władysława Ortyla.

- Czas wojny niezmiennie wiązał się z codziennym cierpieniem naszych przodków, którzy musieli znosić trudy życia w okupowanej przez Niemców Polsce. Miliony naszych obywateli poniosło wówczas najwyższą ofiarę - ofiarę życia, a wielu z nich było poddanych brutalnym represjom. Pomimo tych straszliwych doświadczeń, Polacy nigdy nie stracili nadziei i zawsze walczyli o swoją wolność i niepodległość, dając przykład bohaterstwa i ofiarności całemu światu. Dziś, upamiętniając zakończenie II Wojny Światowej, oddajemy hołd wszystkim poległym rodakom, żołnierzom, bohaterom, którzy chwytając za broń podjęli walkę w imię idei wolnej, niepodległej Polski. Ich heroiczna walka, jest dla nas - kolejnych pokoleń - dowodem na to, że wolność, którą współcześnie możemy się cieszyć, posiada niezwykłą wartość - przytoczyła słowa marszałka Anna Huk

Po przemówieniach został odczytany Apel Pamięci Poległych i oddano salwę honorową. Na zakończenie uroczystości jej uczestnicy złożyli wieńce i wiązanki. Wśród nich znalazły się wieniec od Zarządu Województwa Podkarpackiego, który złożyła członek zarządu Anna Huk oraz od Sejmiku Województwa Podkarpackiego, który złożył wiceprzewodniczący Jerzy Cypryś.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.