Wypadek może zdarzyć się wszędzie: w domu, w pracy, na urlopie czy w sklepie. Nie zawsze możemy mu zapobiec, jednak możemy przeciwdziałać jego tragicznym skutkom. Doskonałym buforem bezpieczeństwa będą zajęcia z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Co daje kurs KPP? O tym w dalszej części artykułu.

Jakie zagrożenia dominują na Podkarpaciu?


Mimo tego, że jest to niezbyt ludna część Polski (zamieszkują ją około 2 miliony osób), to wciąż dochodzi tutaj do wielu wypadków - zarówno tych w miejscu pracy, jak i zdarzeń w obrębie głównych traktów komunikacyjnych. Zgodnie z danymi, które udostępnia tamtejsza Komenda Wojewódzka Policji, na drogach Podkarpacia, w 2022 roku, odnotowano ponad tysiąc wypadków, w których rannych zostało 1628 osób!

Co gorsza, kierowcy poruszający się po tamtejszych drogach spowodowali ponad 180 tysięcy wykroczeń. Zresztą wypadki w ruchu drogowym to niejedyne zagrożenie. Warto zwrócić też uwagę na deklarowany wskaźnik wypadkowości, który dla województwa podkarpackiego wynosi 1,4.

Niepokoić może zwłaszcza to, że zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, ponad 60% zdarzeń wynika z niewłaściwego zachowania się pracownika. Dominują urazy kończyn górnych i dolnych, które łącznie stanowią ponad 80% wszystkich uszczerbków na zdrowiu. Średnia długość zwolnienia lekarskiego L4 waha się od 12 do 14 dni.

Podkarpacie to także rejon, który z roku na rok odwiedza coraz więcej turystów. A przecież trudniejsze, wymagające szlaki, na przykład dla osób, które cierpią na choroby przewlekłe, to nie tylko przyjemność obcowania z naturą, ale i ryzyko.

Nie brakuje sytuacji, kiedy bieszczadzcy ratownicy musieli szybko udzielić pomocy np. chorym na cukrzycę, czy osobom, które np. niefortunnie upadły i złamały nogę lub doznały bolesnego urazu stawu skokowego - takie zdarzenie miało miejsce zaledwie kilka miesięcy temu, gdy GOPR musiał ratować osobę poszkodowaną z przełęczy Orłowicza. Podobne przypadki można mnożyć.

Co da Ci kurs KPP?


Wiesz już, że wypadek może przytrafić się każdemu, a na dodatek niemal wszędzie. Pora dowiedzieć się, jak można przeciwdziałać jego tragicznym skutkom. Praktyka pokazuje, że kluczowy jest czas oraz właściwe rozpoznanie urazu. Można tu wskazać na kompleksowo pomyślane, prowadzone przez fachowców, kursy KPP w Rzeszowie: https://www.centrumratownictwa.com/kurs-kwalifikowanej-pierwszej-pomocy-kpp/rzeszow.

Dlaczego warto dać szansę właśnie tej jednostce szkoleniowej? Przede wszystkim ze względu na imponujące doświadczenie. Centrum Ratownictwa nie tylko działa na rynku od wielu lat, ale też współpracuje z ratownikami, którzy mogą pochwalić się setkami, a nawet i tysiącami godzin służby.

Właśnie taka, praktyczna wiedza, to największy bufor bezpieczeństwa. Z pewnością zajęcia prowadzone pod okiem praktyków dają o wiele więcej, niż nawet najlepsza książka, która jednak skupia się tylko na omówieniu teorii i np. podstaw prawnych ratownictwa w Polsce.

Na kursie Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy nauczysz się m.in.:
  • prowadzenia RKO (resuscytacji krążeniowo-oddechowej),

  • prowadzenia tlenoterapii czynnej i biernej,

  • tamowania krwotoków,

  • opatrywania ran,

  • unieruchamiania złamań i zwichnięć.

Ile trwa kurs KPP? Program zajęć został obliczony na dwa weekendy. Niektóre wykłady odbywają się online, w formie zdalnej, jednak aż 41 godzin kursu przeznaczono na zajęcia praktyczne, w tym ćwiczenia i pozoracje, które z pewnością przygotują Cię do prawdziwej pracy w terenie.

Ile kosztuje kurs KPP?


Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, cena za tak imponujący zakres wiedzy, jest całkiem przystępna i wynosi 1390 złotych. Centrum Ratownictwa umożliwia też płatności ratalne. Można również skorzystać z promocji: jeśli na ten sam kurs namówisz drugą osobę, to otrzymasz 200 złotych zniżki.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.