Polisa OC to podstawowe ubezpieczenie dla każdego pojazdu. Musi zadbać o nie każdy właściciel. Oprócz tego możesz objąć swoje auto ochroną dobrowolną. Jakie są rodzaje dodatkowych ubezpieczeń? Co obejmują?
Jeśli chcesz się dowiedzieć, czego dotyczą poszczególne ubezpieczenia dodatkowe dla samochodu, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Możesz objąć swój pojazd całoroczną ochroną, dzięki której otrzymasz pomoc podczas awarii lub wypadku, a przede wszystkim zadbasz o swój portfel. Jednak na co zwracać uwagę podczas zakupu ubezpieczenia dodatkowego, aby podjąć mądrą decyzję? Jakie elementy są ważne?

Ubezpieczenie obowiązkowe a ochrona dobrowolna

Ubezpieczenie OC, o którym przeczytasz też na https://mubi.pl/ubezpieczenie-oc/, to ochrona odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. Jest obowiązkowe, nie możesz z niego zrezygnować. Nie masz także możliwości modyfikacji zakresu OC - wszędzie funkcjonuje ono na tych samych warunkach. Ta ochrona regulowana jest przez ustawę prawną.

Polisa dobrowolna to wszystkie pozostałe rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych, które możesz, ale nie musisz kupić. Wariant i zakres tejże ochrony może być inny w każdym towarzystwie. Masz możliwość modyfikacji wybranego ubezpieczenia. Decyzja dotycząca tego, jaką ochroną chcesz objąć swoje auto, zależy tylko od Ciebie. Możesz kupić polisę w pakiecie razem z OC lub oddzielnie. Choć ubezpieczenie w zestawie wychodzi zazwyczaj korzystniej cenowo.

Większość dodatków kupisz dla każdego rodzaju pojazdu. Ograniczenia, z jakimi możesz się spotkać, dotyczą autocasco - najczęściej oferty obejmują auta do 15 lat. Limit dotyczy również assistance z pomocą po awarii - w tym przypadku często pojawia się ograniczenie wiekowe pojazdu do 10-15 lat.

Jakie są rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych?

Wiesz już, że podstawowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest ochrona OC, która w każdym towarzystwie posiada ten sam zakres. Ale jakie są rodzaje ochrony dobrowolnej? Co może Ci się przydać? Czemu służą poszczególne dodatki?

NNW


Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków. Najczęściej obejmuje kierowcę oraz wszystkich pasażerów. Gwarantuje odszkodowanie, jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu lub śmierci. Suma ubezpieczenia to maksymalna wartość odszkodowania, którą może otrzymać jedna osoba.

Wybierz ten dodatek, jeśli często podróżujesz z pasażerami i dziećmi.

Assistance


Ubezpieczenie, które gwarantuje pomoc na drodze w postaci holowania pojazdu na terenie Polski lub Europy. Dostępne są warianty obejmujące kradzież, wypadek oraz awarię. Niekiedy ubezpieczyciel oferuje także samochód zastępczy, pomoc serwisową czy naprawę na miejscu zdarzenia.

Ochrona przyda Ci się, jeśli posiadasz co najmniej kilkuletnie auto. Wówczas im starszy pojazd, tym większe ryzyko powstania awarii. Oprócz tego pomoc będzie z pewnością nieoceniona, jeżeli dużo podróżujesz lub posiadasz auto z automatyczną skrzynią biegów.

Autocasco


Gwarantuje pokrycie kosztów naprawy szkody powstałej w wyniku kolizji, wypadku, aktu wandalizmu czy działania sił przyrody. Ubezpieczyciel gwarantuje także odszkodowanie na wypadek kradzieży. AC dostępne jest również w formie minicasco.

Ubezpieczenie przydatne, jeśli posiadasz nowe auto, parkujesz je na dworze, pojazd jest narażony na działania sił przyrody, akty wandalizmu, kradzież. Może okazać się pomocne także, jeśli dużo podróżujesz.

Ubezpieczenie szyb


Ochrona, która zapewnia pokrycie kosztów naprawy szyby czołowej, tylnej lub bocznych.

Przemyśl zakup tej ochrony, jeżeli parkujesz swój pojazd na dworze lub dużo podróżujesz, szczególnie drogami szybkiego ruchu.

Ubezpieczenie opon


Zapewnia pomoc w drodze, jeśli dojdzie do awarii ogumienia - naprawa na miejscu zdarzenia lub holowanie do warsztatu wulkanizacyjnego i pokrycie kosztów serwisowania.

Wybierz, jeśli dużo podróżujesz.

Ochrona zniżek


Umożliwia zachowanie dotychczasowych zniżek OC lub AC, jeśli spowodujesz szkodę. Działa tylko w towarzystwie, w którym wykupiłeś ubezpieczenie zniżek.

Pomocna, jeśli posiadasz auto na współwłasność lub masz ubezpieczonych na siebie kilka pojazdów.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru ubezpieczeń dodatkowych?

Zakup ubezpieczeń dobrowolnych powinieneś dokładnie przemyśleć, aby wybrać odpowiedni zakres. Dostosuj ochronę do tego, w jaki sposób oraz jak często użytkujesz swój samochód. Wtedy ubezpieczenie będzie miało sens. Diabeł tkwi w szczegółach, zatem dokładnie przyjrzyj się każdej ofercie i przeanalizuj jej zakres.

Zanim zdecydujesz się na zakup:

 • każdej ochrony, przeczytaj ogólne warunki ubezpieczenia i sprawdź wyłączenia odpowiedzialności,

 • każdej ochrony, porównaj oferty od kilku towarzystw,

 • assistance, zweryfikuj ograniczenia i limity (np. kwota, do której towarzystwo udziela pomocy, na ile dni dostaniesz auto zastępcze, jaki jest limit holowania),

 • NNW, sprawdź czy maksymalna wysokość odszkodowania jest odpowiednio wysoka,

 • AC, zwróć uwagę na udział własny, amortyzację części, sposób likwidacji szkody, na jakich częściach odbywa się naprawa, jaka jest minimalna wysokość szkody oraz na jaką kwotę towarzystwo wycenia Twoje auto,

 • ubezpieczenia szyb, sprawdź czy towarzystwo uwzględnia udział własny.

Więcej na temat ubezpieczenia samochodu dowiesz się z artykułu dostępnego na https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/.

Ile zapłacisz za polisę OC z dodatkami?

Cena każdego rodzaju ubezpieczenia zależy od wielu czynników. Jedynym rozwiązaniem, abyś nie przepłacił, a przy tym wybrał ochronę, która ma odpowiedni zakres, jest weryfikacja ofert w kilku towarzystwach i dokładne czytanie warunków ubezpieczenia.

Sprawdźmy ceny poszczególnych rodzajów polis na przykładzie 38-letniej Dominiki. Mieszkanka Lubina posiada Volkswagena Passata z 2017 roku z silnikiem benzynowym o pojemności 1,8 l. Mężatka posiada prawo jazdy od ponad 20 lat. Od co najmniej 10 lat kupuje ubezpieczenia OC oraz AC. Jeździ bezszkodowo.

Dominika we wrześniu 2023 roku skorzystała z kalkulatora ubezpieczeń komunikacyjnych Mubi. Jakie oferty otrzymała od towarzystwa UNIQA?

 • OC + assistance z holowaniem na odległość 75 km to koszt 439 zł.

 • OC + assistance z holowaniem na odległość 275 km to koszt 487 zł.

 • OC + assistance z holowaniem na odległość 75 km + NNW na 10 tys. zł to koszt 501 zł.

 • OC + assistance z holowaniem na odległość 75 km + AC mini od żywiołów i kradzieży to koszt 553 zł.

 • OC + assistance z holowaniem na odległość 75 km + ubezpieczenie szyb to koszt 595 zł.

 • OC + assistance z holowaniem na odległość 75 km + ubezpieczenie opon to koszt 463 zł.

 • OC + assistance z holowaniem na odległość 75 km + AC pełne to koszt 958 zł.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.