Do SP ZZOZ “Sanatorium" im. Jana Pawła II w Górnie trafi ultranowoczesny tomograf komputerowy o wartości 3,5 mln zł.
Symboliczny czek na zakup nowoczesnego sprzętu został przekazany podczas konferencji prasowej z udziałem senatora RP Stanisława Ożoga, wojewody podkarpackiego Ewy Leniart, Starosty rzeszowski Józef Jodłowski oraz dyrektora SP ZZOZ "Sanatorium" im. Jana Pawła II w Górnie Grzegorza Hydzika.

- Sprzęt, który zakupiony zostanie dzięki rządowemu wsparciu umożliwi wspaniałej, zaangażowanej kadrze placówki jeszcze lepszą opiekę nad pacjentami. Skuteczniejsza diagnostyka, która możliwa będzie przy zastosowaniu tomografu najwyższej klasy będzie mieć ogromne znaczenie w ratowaniu ludzkiego życia - mówił starosta rzeszowski Józef Jodłowski.

SP ZZOZ "Sanatorium" im. J.P II w Górnie w Oddziale Szpitalnym oferuje specjalistyczne leczenie gruźlicy i chorób płuc (80 łóżek). Zajmuje się też opieką długoterminową, która bazuje na Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym (149 łóżek), Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym dla pacjentów wentylowanych mechanicznie (6 łóżek) oraz Pielęgniarskiej Domowej Opiece Długoterminowej.

Realizuje świadczenia w rodzaju Opieki Paliatywnej i Hospicyjnej w Zakładzie Opieki Paliatywnej Dom Sue Ryder (30 łóżek) i Hospicjum Domowym, posiada także specjalistkę ambulatoryjną (Poradnia Gruźlicy i Chorób Płuc, Poradnia Ginekologiczno-Położnicza, Poradnia Neurologiczna, Poradnia Logopedyczna). Zajmuje się także rehabilitacją leczniczą (gabinet fizjoterapii) oraz diagnostyką medyczną.

W Górnie znajduje się także pierwsze na Podkarpaciu, czwarte w kraju wyspecjalizowany ośrodek stacjonarny dla chorych na Alzheimera, który jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce. W 2017 roku oddano do użytkowania nowy budynek dla chorych na Alzheimera.

Wojewoda o wsparciu podkarpackich SOR-ów z Funduszu MedycznegoW trakcie konferencji prasowej wojewoda powiedziała, że w tym miesiącu został rozstrzygnięty konkurs z Funduszu Medycznego na dofinansowanie infrastruktury ratownictwa medycznego w ramach subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych. Zakres wsparcia obejmuje przede wszystkim modernizację, przebudowę lub doposażenie szpitalnych oddziałów ratunkowych, w tym pracowni diagnostycznych współpracujących z SOR. Maksymalna wartość dofinansowania jednego wniosku to 15 mln zł, a minimalna - 2 mln zł. Termin realizacji inwestycji to koniec 2025 roku.

- Decyzją ministra zdrowia został rozstrzygnięty nabór na doposażenie sprzętowe oraz modernizację szpitalnych oddziałów ratunkowych także w naszym województwie. W wyniku tej decyzji na Podkarpacie trafi ponad 141 mln zł dla takich oddziałów. Największymi beneficjentami są SOR-y w szpitalach np. w Przemyślu, Sanoku, Brzozowie, gdzie kwota dofinansowania to prawie 15 mln zł. Środki z Funduszu Medycznego w dużej mierze przeznaczone będą na nowoczesną i łatwą w użytkowaniu aparaturę. Trafią tam, gdzie jest potrzeba m. in. zmiany np. sprzętu diagnostycznego, który w wyniku stałej eksploatacji podlega zużyciu - zaznaczyła wojewoda.

Do 2029 r. ze środków Subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych - jednego z czterech filarów Funduszu Medycznego, podmioty lecznicze udzielające świadczeń finansowanych ze środków publicznych otrzymają około 7 mld zł. Łącznie w latach 2021-2029 z Funduszu Medycznego Ministerstwo Zdrowia wydatkuje 40 mld zł.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.