Po trzech latach przerwy, w sobotę ulicami Rzeszowa znowu przejdzie Orszak Trzech Króli. W organizację wydarzenia zaangażowanych jest prawie 2 tysiące osób.
Orszak Trzech Króli przez lata był jednym z najwspanialszych wydarzeń w Rzeszowie. W 2019 roku wzięła w nim udział rekordowa liczba ponad 20 tysięcy osób.

- Niestety z powodu pandemii musieliśmy zawiesić organizację tego wydarzenia. Ale w czasie przerwy docierały do nas liczne sygnały o zainteresowaniu Orszakiem. Stąd powrót do tej idei. Mnóstwo osób zaangażowało prywatny i zawodowy czas oraz środki, abyśmy mogli wrócić z tym wydarzeniem na ulice miasta - mówi Krystyna Łobos, rzecznik Orszaku Trzech Króli w Rzeszowie.

Organizatorzy zwracają uwagę, że najbliższy Orszak Trzech Króli, jak co roku jest radosną wspólnotową propozycją świętowania Epifanii. Uroczystość Objawienia Pańskiego przypomina nam o chwili, w której Jezus objawił się całemu światu, również pogańskiemu, w osobach patrzących w gwiazdy Mędrców, którzy nazywani Królami przybywają do Betlejem, by oddać Pokłon Nowonarodzonemu. Orszak Trzech Króli jest przykładem zgodnego współdziałania ludzi różnych poglądów i wyznań. To oddolna inicjatywa, która łączy i spaja lokalne społeczności.

Orszak tworzą rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalne władze, osoby duchowe i ludzie dobrej woli, którzy poświęcają swoje zdolności, umiejętności, czas i środki. Krystyna Łobos zwraca uwagę, że tegoroczne wydarzenie będzie wyjątkowe także dlatego, że odbędzie się w osiemset lat po pierwszym przedstawieniu jasełkowym zaaranżowanym przez św. Franciszka.

- 24 grudnia 1223 roku Święty Franciszek, za zgodą Papieża Honoriusza III, w skalnej grocie na wysokości 750 m n.p.m. w posiadłości Jana Wetliny w Greccio, zbudował żywą szopkę. Złożył w żłobie wyrzeźbioną figurę Dzieciątka, umieścił obok żywe zwierzęta, wołu i osła, zaprosił miejscową ludność, aby w roli pasterzy zbliżali się do żłóbka i w ten obrazowy sposób zapoznawali się ze scenami ewangelicznymi opowiadającymi o narodzeniu Jezusa. Szopka ukazana podczas Mszy świętej w noc Bożego Narodzenia miała uświadomić wiernym przyjście Zbawiciela na ziemię i obecność Jezusa podczas każdej Eucharystii. W tym roku Orszak Trzech Króli odbędzie się w ponad 800 miejscowościach w Polsce oraz w kilku poza jej granicami. Wyruszy w USA (Niles), w Niemczech (Monachium i Neviges), we Francji (Lissieu), a także w Afryce w miejscowości Nyakinama w Rwandzie, w Burhynyi w Demokratycznej Republice Konga, w Esseng w Kamerunie i w Zambii w Lusace i w mieście Mansa - wylicza Krystyna Łobos.

Trasa tegorocznego Orszaku tradycyjnie rozpocznie się od Podpromia, gdzie wydarzenie rozpocznie się o godz. 11:45 sceną zerową zatytułowaną "Rozporządzenie cezara Augusta". O godzinie 12 Anioł Pański pod przewodnictwem Księdza Biskupa Ordynariusza Jana Wątroby. Następnie u zbiegu ulic Kilara i Lenartowicza scena 1 - "Niegościnna Gospoda". Potem na ul. Szopena przy zamku scena 2 - "Pastuszkowie w polu" i przy Radiu Rzeszów na al. Lubomirskich scena 3 - "Anioł Boży". Scena 4 - "Dwór Heroda" zostanie odegrana przy kościele św. Krzyża na ul. 3 Maja, kolejna - "Walka dobra ze złem" przy NBP. Orszak zakończy się na Placu Farnym, gdzie pod sceną będziemy wspólnie świętować.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.