Około 2,4 mln złotych przeznaczył Rzeszów na pomoc osobom w kryzysie bezdomności w 2023 roku.
- Mamy w Rzeszowie osoby, które nie mają gdzie mieszkać. Ci ludzie są dla nas tak samo ważni, jak każdy mieszkaniec. Dlatego miasto przygotowało kilka programów, które pomagają osobom w kryzysie bezdomności. To między innymi finansowanie schronisk dla mężczyzn i kobiet, noclegowni, jadłodajni. Jest też Autobus Ciepła, który kursuje po całym mieście oraz Zupa na placu - wymienia Irena Marszałek-Czekierda, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie.

Dodaje, że obecnie w mieście jest około 40 osób w bezpośredni sposób dotkniętych bezdomnością. To tacy ludzie, którzy nie przebywają w schroniskach czy noclegowniach, a cały czas spędzają na zewnątrz. Dla nich również przewidziano pomoc.

Streetworking, opieka medyczna, posiłki. Rzeszów dba o najuboższychW 2023 roku miasto przeznaczyło około 2,4 mln złotych na programy związane z pomocą osobom w kryzysie bezdomności. Wśród zadań znalazły się:
  • Finansowanie schroniska dla mężczyzn oraz kobiet - 1 540 000 zł;

  • Finansowanie noclegowni - 82 000 zł;

  • Finansowanie jadłodajni - 640 000 zł;

  • Akcja "Zupa na placu", opłacenie street workerów oraz usług medycznych, Autobus Ciepła - 130 000 zł.

Jak programy przekładają się na rzeczywistość? Codziennie w Autobusie Ciepła wydawane jest aż 110 litrów zupy. Żeby przygotować posiłki dla potrzebujących na jeden dzień potrzeba: 18 kg ziemniaków, 2,7 kg marchewki, około 1 kg cebuli, 5,4 kg mięsa, 1 kg włoszczyzny. Do tego dochodzi jeszcze ok. 5 kg ryżu lub kaszy albo 6 kg makaronu.

Z "Zupy na placu" może skorzystać każda potrzebująca osoba w poniedziałki o godz. 19 na pl. Ofiar Getta. Z kolei Autobus Ciepła kursuje od poniedziałku do piątku przejeżdżając trasę:
  • 10.30 - 11.30 - parking przy Zarządzie Transportu Miejskiego, ul. Trembeckiego 3;

  • 11.50 - 12.50 - parking przy kościele Matki Bożej Różańcowej, ul. Orla 17;

  • 13.10 - 14.10 - parking obok hali widowiskowo-sportowej Podpromie;

  • 14.30 - 15.30 - Park Papieski, parking od strony al. Armii Krajowej.


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.