Ponad 2 mln zł dofinansowania trafi do Rzeszowa. To wsparcie na realizację programu "Posiłek w szkole i w domu" oraz Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
- Jestem naprawdę szczęśliwy, bo wraca normalność, wraca równe traktowanie samorządów. To jest niezwykle istotne, bo jeszcze do niedawna tak nie było. Miastu Rzeszów, jako, że jest duże a jego prezydent niekoniecznie był szanowany przez poprzedni rząd zabierano dochody z podatków. Jak wyliczyliśmy to kwota nawet 350 mln zł. Nawet w przypadku takich programów jak Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa Rzeszów również był traktowany znacznie gorzej niż inne samorządy - mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas poniedziałkowej konferencji, która odbyła się w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie.

W 2023 roku dofinansowanie z programu rozwoju czytelnictwa w Rzeszowie otrzymały tylko 2 szkoły i 8 przedszkoli. Łącznie rząd przekazał miastu zaledwie 28 tys. zł. W 2022 r. dotację otrzymały 24 rzeszowskie przedszkola. Byłą to kwota 72 tys. zł. W 2021 r. dofinansowanie objęło tylko 5 szkół i 3 przedszkola - było to 58,6 tys. zł.

- Jako prezydent stolicy województwa dziękuję Pani Wojewodzie Teresie Kubas-Hul i przedstawicielom rządu za sprawiedliwe, transparentne podejście i dofinasowanie, które otrzymaliśmy teraz na Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. To kwota aż 474 tys. zł. dla 43 szkół i przedszkoli - dziękował prezydent Konrad Fijołek.

Celem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa jest wsparcie bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych w zakupie książek czy też wyposażenia w niezbędny sprzęt komputerowy, czytniki e-booki, regały, biurka, oświetlenie. Odbiorcami w szczególności będą dzieci i młodzież. Z programu mogą skorzystać m.in. publiczne i niepubliczne przedszkola i oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe i ponadpodstawowe szkoły artystyczne, publiczne i niepubliczne biblioteki pedagogiczne.

- Na realizację programu w tym roku na Podkarpaciu chcę przeznaczyć 2 088 097 mln zł. W poniedziałek zatwierdziłam listę wszystkich szkół wraz z kwotami - mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki. Z pieniędzy skorzystają w sumie: 452 szkoły, placówki, biblioteki.

Wojewoda dodała, że z podkarpackim kuratorem oświaty przeanalizowała, jakie fundusze otrzymywały poszczególne szkoły w poprzednich latach. - Tak, aby teraz uczciwie i rzetelnie przyznać dofinansowanie w szczególności tym placówkom, które wcześniej nie dostawały takiego wsparcia. Bo wszystkie dzieci, bez względu na to, czy chodzą do szkoły w Rzeszowie czy innych gminach na terenie województwa podkarpackiego powinny mieć takie same szanse i taki sam dostęp do książek. Szkoła nie powinna mieć barw politycznych.

Niemal 55 tysięcy osób, w tym około 25 tysięcy dzieci i młodzieży skorzysta z rządowego programu "Posiłek w szkole i w domu" na lata 2024-2028. Dotacja wojewody trafi do wszystkich 160 podkarpackich gmin. W sumie to ponad 34 miliony złotych. Rzeszów otrzyma ponad 1,6 mln zł dofinansowania.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.