Rzeszów zabezpieczył dodatkowe 30 mln zł na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego. W budżecie tej inwestycji znajduje się 194 mln zł.
Pierwszy raz o możliwości realizacji takiej inwestycji jak nowy stadion Resovii była mowa na sesji Rady Miasta Rzeszowa, która odbyła się jeszcze w 2006 roku. - Od tego czasu były różne pomysły na przeprowadzenie tego projektu, nic z nich jednak nie wyszło. W miarę upływu lat narosło za to mnóstwo dużych problemów związanych z tym przedsięwzięciem. W trakcie kampanii przed poprzednimi wyborami prezydenckimi zobowiązałem się do ich rozwiązania. I choć kadencja była krótka, bo zaledwie 2,5 roczna, udało mi się to zrobić - mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas nadzwyczajnej sesji rady, która w środę odbyła się w ratuszu.

Sprawy, o których wspomniał prezydent dotyczyły m.in. zakupu dodatkowych terenów niezbędnych do budowy stadionu, a także do dołożenia nowych funkcji przyszłego obiektu, przede wszystkim piłkarskiej. - Na nią jest duże zapotrzebowanie społeczne. Miałem wiele rozmów w tej sprawie i stad moja decyzja, że nowy stadion przy Wyspiańskiego będzie także służył piłkarzom - przypomniał prezydent Rzeszowa.

Pierwszy przetarg na realizację PCLA został unieważniony, ponieważ jedyna oferta, która została złożona mocno przekraczała budżet inwestycji. Większym zainteresowaniem cieszył się drugi przetarg, do którego stanęło sześć firm. Ich propozycje wahały się od nieco ponad 163 mln zł do aż prawie 230 mln zł. Wybrana została oferta najniższa, którą złożyła firma Betonox (wspomniane wcześniej nieco ponad 163 mln zł). Jednak w wyniku decyzji Krajowej Izby Odwoławczej i później sądu ten wybór został unieważniony. W tej sytuacji miasto skoncentrowało się na drugiej w kolejności ofercie - firmy Mirbud, która PCLA była gotowa zaprojektować i wybudować za ponad 193 mln zł. - Aby móc rozstrzygnąć przetarg i wybrać ofertę Mirbudu, musieliśmy wygospodarować dodatkowe 30 mln zł. To udało się - mówił Konrad Fijołek.

Propozycję prezydenta dotyczącą zarezerwowania dodatkowych pieniędzy na PCLA rzeszowscy radni zaakceptowali w środę jednomyślnie. To oznacza, że w budżecie budowy nowego stadionu jest ok. 194 mln zł. Dzięki temu w czwartek przetarg na budowę nowego stadionu w Rzeszowie zostanie rozstrzygnięty i wybrany będzie wykonawca inwestycji.

PCLA powstanie w miejscu obecnego stadionu Resovii. Będzie jednym z najnowocześniejszych stadionów lekkoatletycznych w Polsce. Ma być przystosowany do organizowania zawodów rangi mistrzostw Polski seniorów czy też mistrzostw Europy U23, U20, U18. Stadion będzie wyposażony w 400 metrową bieżnię a także m.in. skocznie do skoku w dal, wzwyż, o tyczce oraz krytą, 150 metrową bieżnię.

Drugą funkcją stadionu będzie piłkarska. Obiekt spełni kryteria licencyjne Ekstraklasy i rozgrywek klubowych UEFA. Trybuny stadionu pomieszczą na zadaszonych miejscach siedzących minimum 7 947 widzów. Boisko do gry w piłkę nożną będzie z trawy naturalnej, wyposażone w system nawadniania i podgrzewania. Stadion będzie przystosowany także do organizacji wydarzeń kulturalnych, takich jak np. koncerty.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.