Przemyt obrazu o tematyce sakralnej udaremnili funkcjonariusze KAS z przejścia granicznego w Korczowej. Obraz przedstawiający męczenników Kościoła Prawosławnego próbował nielegalnie wwieźć do Polski 58-letni obywatel Ukrainy.
Przemyt udaremnili funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Korczowej podczas szczegółowej kontroli busa na ukraińskich numerach rejestracyjnych. Owinięty folią obraz o wymiarach ponad 50 x 70 cm znajdował się w części ładunkowej pojazdu. 58- letni kierowca, mimo obowiązujących wymogów, nie zgłosił przewożonego obrazu do kontroli.

Wg wstępnej opinii zabezpieczona ikona datowana jest na przełom XIX i XX wieku. Przedstawia świętych męczenników Kościoła Prawosławnego: Michała, Teodozja, Stefana i Dymitra. Obraz wymaga dalszych szczegółowych ekspertyz, które będą przeprowadzone podczas postępowania, prowadzonego przez Podkarpacki Urząd Celno-Skarbowy w Przemyślu.

Przewóz przez granicę dóbr kultury



Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, że jeżeli przywóz dóbr kultury dokonywany jest z państw nienależących do UE, to należy przywożony obiekt zgłosić organom celnym w celu objęcia go procedurą dopuszczenia do obrotu lub inną procedurą celną.

W przywozie na dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie, w rozumieniu przepisów celnych obowiązują następujące stawki: celna 0 % oraz podatku VAT 8 % od zadeklarowanej wartości towaru. Z kolei, w przypadku wywozu, pozwolenie na wywóz zabytków z Polski na stałe, wydaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast na wywóz czasowy, właściwy Wojewódzki Konserwator Zabytków. W zakresie materiałów bibliotecznych, wszystkie typy pozwoleń na wywóz wydaje Dyrektor Biblioteki Narodowej.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.