W Rzeszowie uruchomione zostało Międzynarodowe Centrum Integracji FENIKS. Jest to wspólna inicjatywa Konrada Fijołka, prezydenta Rzeszowa oraz firmy Phoenix Contact.
- Dziś mamy ważny dzień dla tych, którzy społecznie, w organizacjach pozarządowych, działają na rzecz mieszkańców. Działają w różnych dziedzinach - od kultury, przez sport po politykę społeczną czy inicjatywy związane z zielenią. Stworzyliśmy specjalne miejsce - Wasze centrum - mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa podczas uroczystego otwarcia Międzynarodowego Centrum Integracji FENIKS.

Międzynarodowe Centrum Integracji FENIKS powstało na parterze kamienicy przy ul. 3 Maja 13. Jest wspólną inicjatywą firmy Phoenix Contact oraz władz Rzeszowa. Pracownicy tej firmy, która swoją fabrykę ma w stolicy Podkarpacia a centralę w Niemczech, od samego wybuchu wojny w Ukrainie zaangażowali się w pomoc uchodźcom. Chcieli jednak, by oprócz pomocy doraźnej stworzony został projekt, który będzie służył ludziom przez całe lata. Podczas rozmów szefostwa firmy Phoenix Contact z prezydentem miasta zrodził się pomysł stworzenia w Rzeszowie centrum integracji. Został on zaprezentowany zarządowi i właścicielowi Phoenix Contact, podczas wizyty prezydenta Fijołka w Niemczech. I wtedy zapadły decyzje o tym, że spółka wesprze finansowo stworzenie takiego miejsca. - Wsparcie firmy było bardzo wysokie - wyniosło prawie 1,2 mln zł - podkreślał w środę Konrad Fijołek, dziękując firmie Phoenix Contact i jej pracownikom.

- Przed trzema laty spotkałam się w Urban Labie z Konradem Fijołkiem. Nie był jeszcze wtedy jeszcze prezydentem Rzeszowa. Rozmawialiśmy o jego dziecku, bo tak można nazwać Urban Lab - miejsce, które wymyślił i stworzył. Już wtedy usłyszałam od Konrada, że chciałby spełnić także inne swoje marzenie - stworzyć przestrzeń dla spotkań organizacji pozarządowych. Dzisiaj, uczestnicząc w uroczystym otwarciu Międzynarodowego Centrum FENIKS mogę powiedzieć, że marzenia się spełniają - mówiła Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki.

W centrum FENIKS będą odbywały się m.in. szkolenia, warsztaty, seminaria, spotkania dotyczące m.in literatury, kina, teatru, warsztaty kulinarne oraz konferencje o charakterze społecznym i gospodarczym. - Celem działania będzie wzajemna integracja i zbliżenie kultury oraz integracja środowiska NGO - mówił Andrzej Burnat, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Rzeszowa. Centrum będzie miało także ofertę dla dzieci i młodzieży - będą to zajęcia integracyjne takie jak np. warsztaty z nauki języka, poradnictwo psychologiczne, zajęcia ruchowe.

W środowej uroczystości wzięli udział także przedstawicieli firmy Phoenix Contact a także organizacji pozarządowych, takich jak np. UNHCR i Core Seana Penna .

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.