Rzeszów wraz z powiatem przemyskim na Podkarpaciu spełnia wymogi do wprowadzenia pełnego lockdownu. W Polsce są to łącznie 22 takie powiaty i miasta - wynika z analiz Piotra Tarnowskiego.
W poprzednim tygodniu Premier Morawicki powiedział, że w najbliższym czasie istnieje możliwość wprowadzenia pełnego lockdownu. Stanie się tak, jeśli zostanie przekroczony próg 7-dniowej średniej 70 infekcji na 100 tys. mieszkańców.Bilans zachorowań z ostatnich dni nie jest korzystny aż dla 7 województw. Z najnowszych danych przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że przesłanki do wprowadzenia pełnego lockdawnu spełniają: Kujawsko-Pomorskie, Wielkopolskie, Dolnośląskie, Opolskie, Śląskie, Małopolskie oraz Podkarpackie. W tym ostatnim regionie są to Rzeszów oraz powiat przemyski.Takie dane nie oznaczają oczywiście, że te województwa zostaną objęte lockdownem. Narodową kwarantanną może być objęta cała Polska, nawet jeśli niektóre rejony nie będą się do niej kwalifikowały.

Tylko dzisiaj na Podkarpaciu odnotowano 1236 nowych zakażeń koronawirusem, w samym Rzeszowie wykryto ich aż 332. Więcej o najnowszym raporcie przeczytacie państwo tutaj: Koronawirus na Podkarpaciu [wtorek, 10.11.2020]

Jakie obostrzenia czekają nas podczas lockdownu?


1. Zakaz przemieszczania się - głównym ograniczeniem podczas narodowej kwarantanny będzie zakaz przemieszczania się bez wyraźnie uzasadnionego powodu. Wyjść z domu będzie można jedynie w przypadku pracy, zrobienia zakupów czy wyprowadzenia psa na spacer. Nie wiadomo jednak, jak sprawa wyglądałaby w przypadku wyjścia na spacer.

2. Godziny policyjna - ten termin Polakom zapewne kojarzy się niezbyt dobrze. Ostatnio godzina policyjna była użyta w czasach ,,słusznie minionych". Jednak i jej wprowadzenie jest brane przez rząd pod uwagę. Oznacza ona zakaz opuszczania domów w godzinach nocnych. Będzie można jedynie wtedy wyjść z domu jedynie do pracy.

3. Zamknięcie salonów usługowych - wprowadzenie pełnego lockdownu będzie oznaczało także ponownie zamknięcie np. salonów fryzjerskich czy kosmetycznych. Można się także spodziewać zamknięcia marketów budowlanych w weekendy.

4. Zamknięte przedszkola i żłobki - od poniedziałku zostaną zamknięte w pełni także szkoły podstawowe, jednak rząd rozważa także zamknięcie przedszkoli i żłobków. Taki ruch dla wielu rodziców oznaczałby pozostanie w domach, a dla rządu ponowne wypłacanie na masową skalę zasiłku opiekuńczego.

5. Zamknięcie placów zabaw, lasów oraz parków

6. Nowe limity w kościołach - już teraz w kościołach obowiązuję duże ograniczenia w liczebności, bowiem może tam przebywać jedna osoba na 15 m kwadratowych. Narodowa kwarantanna oznaczałaby powrót do obostrzeń z wiosny (50 osób w kościele).

7. Zamknięte ogrody botaniczne oraz zoologiczne