Od 4 maja 2021 roku każdy będzie mógł skorzystać z nowej usługi, jaką oferuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie. Będzie to możliwość wypożyczenia na zewnątrz zbiorów z Czytelni Głównej w Rzeszowie.

Wypożyczanie z Czytelni Głównej przy ul. Sokoła 13


Do tej pory możliwe było korzystanie ze zbiorów Czytelni Głównej jedynie na miejscu. Jednak od teraz poszczególne egzemplarze będzie można wypożyczyć i zabrać ze sobą do domu. Wybór jest duży, ponieważ akcją objęte jest ponad 78 tysięcy książek. Mają one zróżnicowaną tematykę. udostępnione egzemplarze są z gatunku literatury pięknej, naukowej oraz popularnonaukowej.

Jak wypożyczyć książkę z Czytelni Głównej w Rzeszowie?


Udostępnione książki aktualnie znajdują się w budynku WIMB w Rzeszowie, przy ulicy Sokoła 13. Tam też możliwy jest ich odbiór. Jednak, przy wpożyczaniu obowiązuje kilka zasad Jakich?

  • Wypożyczaniu do domu podlegać będą wyłącznie książki oznaczone w katalogu online formułą: „Czytelnia Głowna – wypożyczalnia (Sokoła 13) – są egzemplarze dostępne do wypożyczenia”.

  • Bibliotekarz może odmówić wypożyczenia danego egzemplarza ze względu zły stan zbioru.

  • Wypożyczać zbiory Czytelni Głównej będą mogli wyłącznie zarejestrowani Czytelnicy WiMBP w Rzeszowie (posiadający kartę biblioteczną, wydaną w jednej z bibliotek publicznych w Rzeszowie – w budynku przy ul. Sokoła 13 będzie możliwość zapisu do biblioteki na podstawie ważnego dokumentu tożsamości).

  • Jednorazowo można wypożyczyć z Czytelni 5 egzemplarzy książek.

  • Zbiory zarezerwowane w Czytelni Głównej oczekują na odbiór przez 3 dni robocze, wliczając w ten okres dzień zarezerwowania zbiorów.

  • Książki z Czytelni Głównej są wypożyczane na 7 dni kalendarzowych, z możliwością prolongaty.

Dodatkowo, przedstawiciele WIMB w Rzeszowie zachęcają do tego, aby rezerwować online wybrane przez siebie egzemplarze. Można to zrobić za pośrednictwem internetowego katalogu. Do tego potrzebne jest utworzenie indywidualnego konta czytelnika. Możliwa jest też telefoniczna rezerwacja książek pod numerem (17) 86 69 429.

Ci, którzy chcieli by się dowiedzieć więcej na temat nowej usługi, mogą skontaktować się z Czytelnią Główną lub jej Informatorium. Można to zrobić drogą mailową pod adresami: czytelnia@wimbp.rzeszow.pl; infbib@wimbp.rzeszow.pl lub telefonicznie: (17) 86 69 429;
(17) 86 69 419.

Informacji udzielają także osoby pracujące w wyżej wymienionych instytucjach. Czytelnia i Informatorium czynne są w poniedziałek, w godzinach 10-15 oraz od wtorku do piątku w godzinach 10-18 (z przerwą na dezynfekcję 14.00-14:30). Czytelnia główna otwarta jest również w soboty (10-14).