Dzisiaj odbyła się konferencja w sprawie uchylenia uchwały tzw. „Anty LGBT” sprzed 2 lat. Zorganizowana została ona przez radnych Koalicji Obywatelskiej. Uczestniczyli także przedstawiciele grupy LGBT na Podkarpaciu.

Kwestia LGBT w pryzmacie nie tylko kulturowym ale i ekonomicznym


W wystąpieniu brali udział: radny Krzysztof Feret, Kamil Maczuga-jeden z twórców ,,Altasu Nienawiści" i Monika Rosa-posłanka Nowoczesnej. Ich wypowiedzi miały związek z dzisiejszym rozpatrywaniem na obradach projektu o uchylenie uchwały sejmiku z maja 2019 roku. Według nich promuje ona wykluczenie osób LGBT. Ich projekt został złożony 1 marca bieżącego roku. W najbliższym czasie ma zapaść decyzja w tej sprawie.

Jak podkreślał radny Krzysztof Feret, za uchyleniem tzw. uchwały „Anty LGBT” przemawiają argumenty zarówno kulturowe, jak i ekonomiczne. Przytoczył on przy tym przykład wstrzymania środków finansowych z Funduszy Norweskich. Pieniądze te nie wpłynęły do budżetu podkarpackiego, jak podkreślają osoby nimi zarządzające, właśnie ze względu na brak tolerancji w naszym województwie, na który wskazują przedstawiciele Unii Europejskiej.

Osoby LGBT w oczach mieszkańców Podkarpacia


Obecna na konferencji prasowej Monika Rosa, posłanka Nowoczesnej, zapowiedziała, że będzie walczyć o większą tolerancję wobec osób LGBT. W swojej wypowiedzi podkreśliła, że mają oni takie same prawa jak reszta społeczeństwa:

„Skrót LGBT oznacza właśnie ludzi. […]To są 2 miliony ludzi, których polskie prawo dyskryminuje.”

Jak wspominała, nie chodzi aktualnie o poprawę sytuacji związanej z traktowaniem osób LGBT, ale zależy jej aby się ona nie pogarszała. Podkreśliła, że młodzi ludzie o innej orientacji seksualnej bardzo często spotykają się z nietolerancją i brakiem akceptacji. To natomiast według danych niejednokrotnie skutkuje próbami samobójczymi i depresją.

Postulaty przedstawicieli LGBT i nowe pozwy


Kamil Maczuga, Przedstawiciel społeczności LGBT na Podkarpaciu i jeden z twórców ,,Atlasu Nienawiści", przedstawił częściowo postulaty osób o odmiennej orientacji seksualnej. Wymienił m.in. akceptację ze strony zarówno społeczeństwa, jak i samych rodziny osób LGBT. Nawoływał do zatrzymania mowy nienawiści i większej tolerancji. Zaznaczył przy tym jednak, że najważniejszym postulatem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim przedstawicielom LGBT:

„Jedno co nas powinno łączyć to poczucie bezpieczeństwa”

Kamil Maczuga odniósł się też do informacji jakie zdobyła nasza Redakcja Rzeszo112. Dotyczą one pozwu wobec twórców „Atlasu Nienawiści”. Przedstawiciel osób LGBT na Podkarpaciu potwierdził, że faktycznie taki pozew został złożony.

Według niego 6 jednostek samorządu terytorialnego upoważniło organizację Ordo Iuris do wniesienia pozwu przeciwko twórcom „Atlasu Nienawiści” w związku z tzw. naruszeniem dóbr osobistych tych samorządów terytorialnych.

Kamil Maczuga stwierdził przy tym, że ich żądania są bezpodstawne. Oczekują oni bowiem 20 tys. złotych odszkodowania od każdej osoby związanej z tworzeniem wspomnianego atlasu. Podkreślił jednak, że posiadają oni pomoc prawną ze strony m.in. Kampanii przeciw Homofobii. Według zapewnień pomocą służy im też Parlament Europejski oraz inne organizacje międzynarodowe.

Na zakończenie sprawy trzeba jednak jeszcze poczekać, ponieważ jest ona rozwojowa.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.