W budynku przy ul. Unii Lubelskiej 1 w Rzeszowie powstało miejsce, w którym znana gra Minectraft jest wykorzystywana jako platforma edukacyjna dla dzieci.
- Gdy w lutym ubiegłego roku w rzeszowskim Urban Labie rozpoczęły się zajęcia z Minecrafta zobaczyliśmy, jak dużym zainteresowaniem ze strony młodych mieszkańców Rzeszowa się one cieszą. Dlatego też powstał projekt stworzenia centrum Minecrafta. Inspiracja wyszła z Urban Lab i Wydziału Edukacji Urząd Miasta Rzeszowa, samo centrum zostało stworzone przez Młodzieżowy Dom Kultury. Dziś oficjalnie inaugurujemy działalność centrum – miejsca, w którym dzieci i młodzież z rzeszowskich szkół mogą bezpłatnie rozwijać swoją pasję - mówiła podczas czwartkowej uroczystości Krystyna Stachowska, zastępca prezydenta Rzeszowa, której podlegają m.in. sprawy edukacji.

Centrum Minecraft i druku 3D znajduje się w budynku przy ulicy Unii Lubelskiej 1. Z zajęć może równocześnie korzystać 15 osób. Projekt cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że aby z oferty mogła skorzystać większa liczba dzieci, zajęcia będą realizowane w cyklach trzymiesięcznych.

Dlaczego Minecraft? - Ta gra uczy tworzenia i budowania. Rozwija kreatywność, uczy współpracy, zwiększa możliwości intelektualne i poznawcze dzieci. Może pomagać w przyswajaniu wiedzy szkolnej zwłaszcza z zakresu przedmiotów ścisłych i nauk przyrodniczych. Wymaga myślenia przestrzennego i umiejętności strategicznego rozumowania - wyliczają przedstawiciele MDK.

Ponadto jako platforma edukacyjna, w powiązaniu z nakładkami programowymi, daje możliwość nauki programowania, budowania skomplikowanych systemów, układów urbanistycznych, a nawet komponowania muzyki.

- Efekty pracy mogą istnieć fizycznie dzięki przestrzennym modelom powstającym z wykorzystaniem drukarek 3D. Koszt stworzenia Centrum Minecraft i druku 3D przy ul. Unii Lubelskiej 1 w Rzeszowie to ok. 90 tys. zł - dodaje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Miasta Rzeszowa.