9. PKO Maraton Rzeszowski startuje w niedzielę 3 października br. To duże wydarzenie sportowe zarówno dla biegaczy, jak i kibiców. Biegowi towarzyszyć będzie akcja charytatywna „biegnę dla Julii i Patrycji”. Sponsorem tytularnym rzeszowskiego maratonu jest PKO Bank Polski.
Rzeszowski maraton odbędzie się w formule hybrydowej. Zawody wystartują w niedzielę 3 października o godzinie 9:00, na trasie wzdłuż rzeki Wisłok na trzech pętlach o długości ok. 14 km. Towarzyszyć im będzie, m.in. 7. PKO Sztafeta Maratońska.

- Tegoroczny 9. PKO Maraton Rzeszowski odbędzie się w dwóch odsłonach – zdalnej i stacjonarnej. W zeszłym roku – w związku z drugą falą pandemii koronawirusa – 8. PKO Maraton Rzeszowski miał wyłącznie formułę wirtualną. Cieszymy się, że po rocznej przerwie znów na ulicach miasta pojawią się biegacze i kibice, na których czeka wiele atrakcji. Przed nami wielkie sportowe święto połączone z akcją charytatywną „biegnę dla Julii i Patrycji”. Zapraszam do Rzeszowa! – mówi Aleksander Puła, dyrektor Makroregionu Korporacyjnego w PKO Banku Polskim.

Imprezę otworzy Sebastian Chmara, ambasador programu „PKO Biegajmy Razem”, były lekkoatleta, halowy mistrz świata w siedmioboju z 1999 r. oraz halowy mistrz Europy z 1998 r. W wydarzeniu weźmie udział także Matylda Kowal, biegaczka, dwukrotna olimpijka – z Londynu oraz Rio de Janeiro, która poprowadzi rozgrzewkę dla wszystkich zawodników.

Matylda Kowal, biegaczka, dwukrotna olimpijka – z Londynu oraz Rio de Janeiro
Matylda Kowal, biegaczka, dwukrotna olimpijka – z Londynu oraz Rio de Janeiro


Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem. Na dziesięć dni przed startem udział zgłosiło około 240 osób (bieg indywidualny), a także blisko 200 członków drużyn biegowych (bieg sztafetowy). – Liczba sztafet jest porównywalna do tej z lat poprzednich i prawdopodobnie finalnie będzie nawet większa niż ostatnio. Trwają jeszcze zapisy zawodników chętnych na bieg indywidualny – mówi Mirosław Wierzbicki, prezes Stowarzyszenia Rzeszów Biega, które jest organizatorem zawodów.

Wszyscy chętni mogą dołączyć do zawodów w formule wirtualnej, pamiętając, że dystans maratonu można podzielić maksymalnie na dwa odcinki o długości półmaratonu.

Podstawą do klasyfikacji danego zawodnika będzie przesłanie dowodów biegu w postaci prawidłowego pliku .gpx lub .tcx, zdjęcia albo zrzutu ekranu zapisu biegu. Trasę należy pokonać między 12 września a 10 października.

„biegnę dla Julii i Patrycji”

Uczestnicy 9. PKO Maratonu Rzeszowskiego mogą wziąć udział w akcji charytatywnej „biegnę dla…” i pomóc chorym Julii oraz Patrycji. Wystarczy, że do koszulki startowej przypną kartkę z napisem „biegnę dla Julii i Patrycji” i dotrą z nią do mety. Organizatorem akcji jest Fundacja PKO Banku Polskiego, która w zamian za zaangażowanie biegaczy, przekaże środki na rzecz beneficjentek.

Julia ma prawie 3 lata. Urodziła się z wadami genetycznymi zwanymi zespołem Larsena. U Julii objawia się on przede wszystkim wrodzonymi zwichnięciami wielu stawów, skróceniem kości ramiennych oraz inną budową stawów. Dziewczynka pilnie potrzebuje specjalistycznej operacji skrzywionego kręgosłupa, który uciska narządy wewnętrzne, utrudniając oddychanie oraz operacji nóżki. Julia jest podopieczną Fundacji Siepomaga.

15-letnia Patrycja ze względu na zwichnięcie stawów biodrowych wymaga leczenia chirurgicznego. Dziewczynka urodziła się z m.in. zespołem Downa i wymaga wielokierunkowej rehabilitacja oraz zakup rowerka trójkołowego. Patrycja jest podopieczną Fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą. Fundacja PKO Banku Polskiego od 2013 roku organizuje akcje charytatywne „biegnę dla…”. Dotąd odbyło się ich ponad 470, a Fundacja wsparła ponad 530 beneficjentów łączną kwotą prawie 6,3 mln zł. W akcje pomocy zaangażowało się blisko 212 tys. biegaczy.

Akcja „biegnę dla…” to inicjatywa realizowana w ramach programu PKO Banku Polskiego „PKO Biegajmy razem”, łączącego popularyzację zdrowego stylu życia z ideą dobroczynności. Więcej o programie można przeczytać na stronach:

www.bankomania.pkobp.pl/sport/
www.acebook.com/PKOBankPolskiBiegajmyRazem
www.twitter.com/biegajmy_razem