W rzeszowskim Ratuszu odbyła się konferencja prasowa inaugurująca kampanię społeczną „Wspólnie przeciwko oszustom, realizowaną przez Urząd Miasta Rzeszowa oraz Komendę Miejską Policji w Rzeszowie.
Kampania ta powstała w związku z nasilającymi się przypadkami lub próbami wyłudzeń metodą "Na wnuczka" i "Na policjanta". Mimo, że metody te znane są od lat, przestępcy są coraz bardziej wyrafinowani w swoich działaniach i wciąż potrafią zdobyć zaufanie osób starszych.

- Obserwujemy w ostatnim czasie, wzrost ilości tych przestępstw i najgorszym elementem tej statystyki są straty. To są naprawdę potężne pieniądze. Rozmawiamy o seniorach, o ludziach którzy niejednokrotnie tracą oszczędności swojego życia. Każdorazowa taka sytuacja to jest dla nich tragedia osobista i utrata poczucia bezpieczeństwa. Wspólnie musimy zadbać o to, by Rzeszów był miastem bezpiecznym - powiedział insp. Bogusław Kania, Komendant Miejski Policji w Rzeszowie.

By zapobiec tego typu przestępstwom chcemy dotrzeć do seniorów poprzez ich bliskich. Cykl spotkań z uczniami rzeszowskich szkół, realizowany w ramach godziny wychowawczej, pozwoli omówić z najmłodszymi niebezpieczeństwa jakie czyhają na ich dziadków. Dzieci, po powrocie do domu, przekażą im materiały informacyjne przygotowane przez miasto oraz policję co skłoni rodzinę do dyskusji na temat zachowania czujności.

Dzięki rozwojowi możliwości dokonywania płatności bezgotówkowych, rozwinęły się cyberprzestępstwa finansowe. Przestępcy podszywają się w internecie pod naszych znajomych prosząc o podanie kodu BLIK, a my nie świadomi zagrożeń, często bez weryfikacji kwoty podajemy kod obcej osobie i akceptujemy płatność.

Oszuści podają się również za pracowników banków lub portali inwestycyjnych - dzwonią pod pozorem ochrony zgromadzonych na koncie środków lub okazji inwestycyjnej. Namawiają do zainstalowania aplikacji, dzięki której uzyskują dostęp do naszych kont bankowych.

- Bezpieczeństwo naszych środków finansowych w dobie coraz częstszych płatności bezgotówkowych, płatności elektronicznych, płatności przy wykorzystaniu tych nowoczesnych elektronicznych sposobów w postaci hasła do konta czy BLIKA, jest coraz więcej i stanowią coraz większy odsetek naszych operacji finansowych. Także ze względu na to, że mamy pandemiczną sytuację, także dlatego że ta sfera działań e-commersowych się rozwija, stąd też niestety rośnie procent niebezpiecznych wyłudzeń w tym względzie - powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Na kampanię informacyjną składają się spoty filmowe, radiowe, ulotki i plakaty. Materiały filmowe i radiowe wykorzystywane będą w: TVP Rzeszów (Kronika kryminalna TVP3 Rzeszów), telewizji kablowej, lokalnych rozgłośniach radiowych, miejskich mediach społecznościowych, na stronie www.rzeszow.pl, kanałach informacyjnych Policji, w systemie komunikacji pasażerskiej.

Ulotki dostępne będą w budynkach Urzędu Miasta, Punktach Obsługi Mieszkańców, Urban Lab, Domach Kultury, do dyspozycji Rady Seniora, Stowarzyszenia Kreatywny Senior, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz w 9 rejonach opieki MOPS.


Otrzyma je POLICJA: dzielnicowi w ramach swoich rewirów, kościoły, przychodnie, szkoły, rady osiedli, galerie handlowe. Kampania powstała przy współpracy z Polskimi Standardami Płatności.

Materiały informacyjne dostępne są do pobrania na naszej stronie internetowej: www.rzeszow.pl

Spoty dostępne są również na miejskim kanale YouTube: