Oddział Podkarpackiego Narodowego Funduszu Zdrowia zaprasza zainteresowanych na cztery spotkania związane z tematyką zdrowia.
Tematem numer jeden jest CHUK, czyli choroby układu krążenia, które są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie. Umieralność w Polsce z tego powodu należy do najwyższych w Europie. Na rozwój tych chorób wpływa wiele czynników związanych ze współczesnym stylem życia, m.in.: nieodpowiednia dieta, palenie tytoniu i picie alkoholu, stres lub niewystarczająca ilość aktywności fizycznej.

Długotrwałe narażenie na te czynniki może prowadzić do licznych zaburzeń, m.in.: otyłości, cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego krwi. Tylko przez wyeliminowanie niewłaściwych nawyków, możemy w dużym stopniu zminimalizować ryzyko zachorowania. Dla osób szczególnie narażonych na choroby układu krążenia został opracowany Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK), który ma na celu podniesienie wiedzy i świadomości pacjentów na temat chorób układu krążenia i zdrowego stylu życia.

W ramach wydarzenia we współpracy z Samodzielnym Publicznym Zespołem Opieki Zdrowotnej Nr 1 w Rzeszowie ekspert udzieli bezpłatnych informacji na temat programu CHUK: do kogo skierowany jest program, gdzie i jak zgłosić się na badania profilaktyczne oraz jakie badania można wykonać w ramach programu.

Data: 19 kwietnia 2023 (środa) w godz. od 9:00 do 12:00
Miejsce: Siedziba Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Rzeszów przy ul. Zamkowej 8

Tematem numer dwa jest SŁUCH, a raczej niedosłuch, który jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń zdrowia u osób dorosłych. Wiąże się z procesem starzenia lub bycia narażonym na nadmierny hałas. Z uwagi na cel, jakim jest profilaktyka słuchu postanowiliśmy zaprosić specjalistę protetyka słuchu do udziału w tym wydarzeniu.

Na wydarzeniu, każda zgłaszająca się osoba będzie miała możliwość skorzystania z bezpłatnego badania słuchu. Test słuchu, zostanie przeprowadzony za pomocą urządzenia zwanego - audiometrem. Badanie jest bezbolesne i trwa kilka minut, poprzedzone otoskopią ucha, polega na wyznaczeniu progu słyszalności. Pozwala określić rodzaj niedosłuchu i głębokość jego upośledzenia.

Wydarzenie skierujemy zwłaszcza do osób, które zauważyły u siebie oznaki niedosłuchu, narażonych na hałas i po przebytych infekcjach uszu. Badanie jest subiektywne i wymaga współpracy obu stron, badany od razu otrzyma informację o jego wyniku. W przypadku stwierdzonych ubytków w słuchu, każdy przebadany otrzyma wskazówki w zależności od wyniku badania oraz informację jak powinien dalej zadbać o swoje zdrowie i słuch...

Data: 20 kwietnia 2023 (czwartek) w godz. od 12:00 do 15:00
Miejsce: Siedziba Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, Rzeszów przy ul. Zamkowej 8

Tematem numer trzy jest obchodzony na całym świecie pod koniec kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Oficjalne obchody są corocznie organizowane i stanowią impuls do rozpowszechniania zasad bezpiecznej, zdrowej i godnej pracy we wszystkich krajach.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych już po raz 5-ty organizuje w Rzeszowie Ogólnopolską konferencję w tym temacie. Współorganizatorem wydarzenia jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie oraz rzeszowski Oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP.

Data: 21 kwietnia 2023 (piątek) w godz. od 9:00 do 14:00
Miejsce: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Rzeszów przy ul. Wierzbowej 16

Tematem numer cztery jest CELIAKIA, a konkretnie "Wyzwania w diagnostyce i leczeniu celiakii" gdyż taki tytuł ma konferencja z okazji zbliżającego się Międzynarodowego Dnia Celiakii. Zaproszenie kierowane jest do wszystkich zainteresowanych osób, nie tylko członków Stowarzyszenia. Konferencja jest bezpłatna, obowiązuje na nią darmowa rejestracja.

Data: 22 kwietnia 2023 (sobota) w godz. od 10:00 do 15:30
Miejsce: Uniwersytet Rzeszowski, ul. Warzywna 1A, Budynek G4, Aula 101

Na każdym spotkaniu będzie możliwość skorzystania z stanowiska profilaktycznego Podkarpackiego NFZ, na którym będzie można:
  • uzyskać informacje o programach profilaktycznych realizowanych przez NFZ;

  • zapoznać się z usługami realizowanymi na stanowisku ds. profilaktyki i promocji zdrowia w Podkarpackim Oddziale NFZ;

  • porozmawiać o programie "Profilaktyka 40 PLUS";

  • uzyskać informacje o akcji "Środa z Profilaktyką", "Akademia NFZ" oraz "8 tygodnia dla zdrowia";

  • zapoznać się z aplikacjami: mojeFizjo+, mojeIKP, IKP oraz dietyNFZ;

  • otrzymać ulotki dotyczące profilaktyki;

  • zapoznać się z programami profilaktycznymi NFZ i MZ dedykowanymi dla konkretnej grupy wiekowej, płci i jednostki chorobowej oraz uzyskać szczegółowe informacje o możliwościach zapisu i placówkach realizujących dany program profilaktyczny.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.