System CrimeSim służący do wirtualnej rekonstrukcji zdarzeń kryminalnych i wizualizacji jego różnych wariantów to najnowszy sprzęt, który wzbogaci wyposażenie Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej WSPiA.
Podkarpackie szkoły wyższe otrzymały z budżetu województwa aż 1,7 mln złotych wsparcia na zakupy inwestycyjne. Dotacja trafiła do dziesięciu uczelni z terenu Podkarpacia. Pomoc w tej formie Samorząd przyznaje uczelniom od 2004 roku. W tym czasie wsparcia z budżetu województwa wyniosło 27,5 mln zł.

W tym roku WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa otrzymała dotację z budżetu województwa w wysokości 80 tys. zł. Pozwoli ona zrealizować warty 100 tys. zł zakup systemu CrimeSim do wirtualnego prowadzenia czynności procesowo-kryminalistycznych. System będzie służył do praktycznej nauki studentów nowo utworzonego kierunku Kryminologia w WSPiA.

Dzięki dotacji w Uczelni powstaną pierwsze na Podkarpaciu cztery stanowiska badawcze do wirtualnego prowadzenia czynności procesowo kryminalistycznych w tym dokumentacji, rekonstrukcji oraz analizy wielu wariantów zdarzeń kryminalnych. System CrimeSim to nowoczesne narzędzie, które pozwala na przygotowanie rekonstrukcji zdarzenia na podstawie danych z przeprowadzonych oględzin miejsca zdarzenia, jak również o dane dowolnie wskazane w celu stworzenia zdarzenia symulowanego. Szybkie i łatwe przygotowanie animacji zachowania uczestników w wirtualnie odwzorowanym miejscu zdarzenia 3D, pozwala na analizę różnych wersji kryminalistycznych.

Dzięki możliwości przygotowania filmów z przebiegiem całości zdarzenia z różnych punktów obserwacji studenci będą mogli analizować działania sprawcy, ustalać jego motywacje czy wpływu czynników zewnętrznych na jego postępowanie. Dodatkowo system CrimeSim pozwala stworzyć szkice, plany sytuacyjne oraz wizualizacje 3D miejsc zdarzeń z odwzorowaniem wyglądu wewnątrz pomieszczeń i w terenie.

Cały system wzbogacony będzie o narzędzie PhotoRect pozwalające na swobodne przetwarzanie pojedynczych zdjęć, sekwencji oraz filmów z monitoringu lub wykonanych podczas dokumentacji miejsc zdarzeń kryminalnych. Uzyskane ortofotografie czy pojedyncze klatki z filmów można wykorzystać do pomiarów otoczenia, orientacji oraz rozmiaru obiektów, uszczegółowienia planów sytuacyjnych oraz sporządzania analizy czasowo-ruchowej. Przykładowe miejsca zdarzenia odwzorowane w programie, umożliwią przeprowadzenie zajęć w warunkach maksymalnie zbliżonych do rzeczywistych, dzięki czemu studenci będą mogli na ekranie komputera wykonać oględziny i zabezpieczyć ślady w sposób zgody z procedurami.

Taka forma nauki pozwoli studentom wielokrotnie przećwiczyć umiejętności praktyczne w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, zapoznać się ze standardami pracy i wykonywania dokumentacji, a także oswoić z technologiami i formami danych, z jakich obecnie w swojej pracy korzystają służby.

Kryminologia - nowy kierunek tylko w WSPiAKryminologia to prestiżowy i popularny kierunek studiów nie tylko w Polsce, ale również na świecie, który ma charakter interdyscyplinarny. Prowadzony jest tylko przez kilkanaście uczelni w Polsce. Koncentruje się na przestępstwie, sprawcy tego przestępstwa i jego ofierze. Łączy wiedzę z zakresu różnych dyscyplin naukowych m.in.: psychologii, medycyny, prawa, socjologii czy ekonomii.

Studenci kierunku Kryminologia, uczą się analizować uwarunkowania psychologiczne oraz społeczne sprawcy przestępstwa metody zapobiegania i zwalczania przestępczości. Poznają mechanizmy, które ukierunkowują daną osobę w kierunku zbrodni czy występku. Podczas studiów w WSPiA studenci mogą poznać m.in. tajniki profilowania kryminalnego, fenomenologii, etiologii kryminalnej, form i metod zwalczania przestępczości. W programie studiów znajdą się także interesujące przedmioty łączące kryminologię z historią, sztuką i literaturą.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.