W środę przed Urzędem Miasta Rzeszowa odbyła się prezentacja 12-metrowych autobusu elektrycznych firmy MAN. Koszt jednego pojazdu wynosi ok. 2 mln zł.
W Rzeszowie już od kilku lat trwa wymiana taboru autobusowego. W najbliższym czasie miasto chce kupić 20 kolejnych pojazdów.

W środę przed budynkiem Ratusza odbyła się prezentacja nowoczesnych autobusów elektrycznych firmy Man Lion’s City. Pojazd taki jest wyposażony w centralny silnik elektryczny o mocy ciągłej 160 kW oraz baterię o pojemności 480 kWh.

- Taki pojazd ma zdecydowanie większy zasięg niż te, które mamy obecnie. Przy sprzyjających warunkach ich dzienny przebieg może wynosić nawet 270 km bez konieczności ładowania - mówi Marek Filip, szef MPK w Rzeszowie.

Kolejny przetarg na autobusy

Pojazdy zaprezentowane przez firmę Man mogą być ładowane raz dziennie, przed rozpoczęciem pracy. Znajduje się w nim 31 miejsc siedzących, 43 stojące oraz 1 miejsce dla osób niepełnosprawnych przeznaczone na wózek inwalidzki. Jest wyposażony także m.in w kamerę cofania oraz ledowe oświetlenie otoczenia.

- Przetarg na nowe autobusy rozpocznie się w przyszłym roku. Wszystko zależy od ofert złożonych przez wykonawców - dodaje Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Dodajmy, że koszt takiego jednego autobusu wynosi ok. 2 mln zł. Dodatkowo każdy z takich pojazdów musi posiadać system informacji pasażerskiej, biletomaty oraz kasowniki. Jest to dodatkowy koszt w wysokości 100 tys. zł.