Dziś z w Rzeszowie o godzinie 17 odbyła się kolejna manifestacja przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego odnośnie aborcji. Zebrani demonstrowali pod hasłem: Przepraszamy za utrudnienia, mamy Rząd do obalenia!


Nie milkną echa niedawnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Tłumy ludzi wychodzą na ulicę w walce o swoje prawa. Nie inaczej było dziś w Rzeszowie, gdzie demonstranci zebrali się pod Pomnikiem Czynu Rewolucyjnego. W strajk ponownie zaangażowali się kierowcy, blokując miasto. Demonstracja ponownie była ogromna i przyciągnęła tysiące osób.

- Nie będziemy szły na kolejny zgniły kompromis! Chcemy teraz pełni praw!- od takich słów rozpoczął się strajk- Wmawiają nam, że protestuje tylko młodzież, ale to młodzież jest przyszłością narodu!-dodała prowadząca strajk.

- Wiemy, o co walczymy! Nie poddamy się!- krzyczał tłum ludzi w każdym wieku. - To zgromadzenie jest pokojowe, walczymy o prawa kobiet, które są prawami człowieka - mówiła inna dziewczyna.

Policja groziła użyciem siły w stosunku demonstrujących jeśli ci złamaliby rażąco prawo podczas demonstracji. Ogólnie jednak rzeszowska policja po raz kolejny wykazała się pełnym profesjonalizmem oraz zrozumieniem. Prowadzący projekt prosili: - Nie dajcie się sprowokować, w środę narodowcom stała się wielka krzywda, bo nie udało im się nas sprowokować! Niech to się dziś powtórzy!

- Wywalczymy sobie nasze prawa, tak jak nasze matki i babki!- powiedziała jedna z protestujących.

- Morawiecki zamknął cmentarze, ale nam ust nie zamknie! Ulica nauczy was, czym jest odpowiedzialność i opieka nad sobą nawzajem- mówili.

Następnie protestujący wraz z kierowcami zablokowali rondo Dmowskiego. Tłum z każdą chwilą gęstniał i robił się coraz większy. Protestujący zapewnili, że walka o ich prawa nigdy im się nie znudzi i będą o nie walczyć do skutku.

Wielu kierowców pozdrawiało protestujących machając transparentami oraz parasolkami. Na transparentach demonstrujących można było przeczytać: "Mamy dość", "Jaki kraj taki Voldemort", "Jarek jesteś pijana władza", czy "Nie oddamy naszych praw".

Tłum był tak wielki, że blokadę trzeba było wykonywać w grupach, wszystko w rytm piosenek. Dwukrotnie protestujący wykazali się również postawą obywatelską, przepuszczając przejeżdżające karetki. Następnie zaśpiewano polską wersję Bella ciao i pochód ruszył na tzw. spacer. Podziękowano także kierowcom za wsparcie, bo ponownie zablokowali oni ruch na głównych ulicach Rzeszowa w geście solidarności.

Wielki tłum w Rzeszowie znów protestuje [Video i Zdjęcia}
Jeden z transparentów


Jeszcze raz apeluję, uważajcie na siebie moi drodzy! Trzymajmy się razem- powiedziała prowadząca.

Tłum udał się pod ponownie pod biuro poselskie Grzegorza Braun, znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie do rzeszowskiego rynku. Wielotysięczny pochód wydawał się nie mieć końca i wciąż rósł. Na czele tłumu ustawiła się policja, która miała chronić protestujących przed ewentualnymi atakami Młodzieży Wszechpolskiej oraz kiboli. Organizatorzy powtarzali natomiast, żeby nie dać się sprowokować i w spokojny sposób manifestować. Z tłumu można było usłyszeć hasła Polska ostoją bezprawia czy Z kobietami nie wygracie!

Na demonstrantów czekała niewielka (około 15-osobowa) kontrmanifestacja, którą oddzielili policjanci. Pod biurem posła Brauna, protestujący wykrzyczeli hasła Precz z faszyzmem, Trzeba było nas nie wku***** oraz .

Organizatorzy apelowali także, żeby trzymać się wspólnie i nie oddzielać się od grupy. Tłum następnie udał się pod rzeszowską kurię. Tam ponownie pojawiła się niewielka grupa kontrmanifestantów, która zatrzymała pochód dążąc do spięcia. Trzymali oni transparenty z hasłami pro life wzywające do obrony życia. Można było na nich przeczytać Wybór? Dam Ci wybór! Albo cię urodzę, albo cię zabiję! oraz Mamo ja chcę żyć.

Bierna postawa policji spowodowała, że narodowcy zaatakowali kilku demonstrantów próbujących przejść. Dopiero po kilku minutach do akcji weszła policja, która oddzieliła protestujących. Narodowcy, bo tym jak policja zagroziła użyciem siły, wycofali się na ulicę 3 Maja. Tym samym pochód przeszedł dalej.

Pod kurią pojawił się kolejny tłum kiboli, tym razem Resovii, który odrodziła policja i nie pozwoliła im na konfrontację. Grupa agresywnych mężczyzn skandowała hasła homofobiczne i ksenofobiczne Precz z pedałami i Rzeszów wolny od pedalstwa. Tłum demonstrantów ruszył jednak dalej i udał się w kierunku biur poselskich PiS na ul. Hetmańskiej. Organizatorzy prosili, żeby się nie rozdzielać i maszerować wspólnie. W stronę kontrmanifestantów wykrzyczano hasła Bóg kocha wszystkich oraz Są tu z nami, wasze matki.

Wielki tłum w Rzeszowie znów protestuje [Video i Zdjęcia}
Demonstranci podczas pochodu


Pod biurem polskim pojawiło się sporo policji, uniemożliwiając demonstrantom zbliżenie się do niego.

Nie jesteśmy tematem zastępczym, prawa kobiet nie są gorsze od praw mężczyzn!- grzmiała jedna z uczestniczek.

Wygwizdany został również poseł Czarnek, który zapowiedział niedawno wyciągnięcie konsekwencji wobec rektorów oraz dyrektorów popierających strajki. Skandowano również Walczcie z wirusem, a nie z kobietami oraz Nowy Rząd.

NIE ZEJDZIEMY Z ULICY, DOPÓKI NIE ZWRÓCĄ NAM NASZYCH PRAW!!!- powiedział prowadzący.

Normalnie jestem mężczyzną, ale dzisiaj jestem kobietą!- wykrzyczał jeden z manifestantów.

Lewica wysłuchała waszych próśb i złożyła 3 nowe wnioski. Nie ma naszej zgody na dzielenie społeczeństwa. chciałem was zapewnić, że Lewica zrobi wszystko by wasze postulaty przenieść do parlamentu i tam ustanowić prawo!- powiedział Wiesław Buż, poseł Lewicy biorący udział w strajku.

Nie zgadzamy się na kompromisy, chcemy pełni praw!- wykrzyczała jedna z organizatorek.

Protestujący odśpiewali również Mazurka Dąbrowskiego.

To jest wojna. Nie mamy broni, nie jesteśmy żołnierzami, ale to jest pole bitwy!- powiedział jeden z mężczyzn.

Następnie pochód wrócił pod pomnik gdzie ponownie zablokowano rondo i zakończyło się całe wydarzenie. Tam również czekała grupa kontrmanifestantów, lecz policja nie pozwoliła im się zbliżyć. Do demonstrantów ponownie dołączyli liczni kierowcy, którzy sparaliżowali ruch. Odtańczono również poloneza, belgijkę, macarenę oraz kaczuszki.

Prosimy, abyście oddalali się grupami- zakończyli organizatorzy.

Kolejny strajk zapowiedziano na najbliższą niedzielę.

Relacja live: Strajk kobiet


Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.