Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów - tak nazywa się nowy program wsparcia w gminie Boguchwała, którego celem jest niesienie pomocy osobom starszym w dobie koronowirusa.
Dzięki temu programowi osoby 70+ będą mogły uzyskać niezbędną pomoc bez konieczności wychodzenia z domu oraz ryzykowania zdrowia. W programie mowa m.in. o zakupach spożywczych czy dostarczeniu artykułów higienicznych. Udzielenie pomocy w ramach programu nie zależy od kryterium dochodowego, jednak koszty zakupów pokrywa senior (opłata dotyczy wyłączenie kosztów zakupów; pozostałe usługi są niepłatne). Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://wspierajseniora.pl/

- Przed zakażeniem koronawirusem powinniśmy szczególnie chronić osoby starsze. To dla nich powstał program Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów, do którego przystąpiła Gmina Boguchwała przy współpracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Boguchwale- mówi Burmistrz Boguchwały, dr Wiesław Kąkol.

Jak wziąć udział w programie

KROK 1

Należy zadzwonić na infolinię 22 505 11 11 i poinformować, że jesteśmy zdecydowani do wzięcia udziału w programie. Prośba zostanie skierowana do ośrodka pomocy społecznej w danej gminie przez system Centralnej Aplikacji Statystycznej. Infolinia działa od poniedziałku do niedzieli w godzinach 08:00-21:00.

KROK 2

Pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Boguchwale skontaktuje telefonicznie ze zgłoszoną osobą. Następnie zweryfikuje zgłoszenie i ustali potrzeby z gotowego katalogu (np. zakupy spożywcze, wyrzucenie śmieci, wyprowadzenie psa). Poda imię i nazwisko osoby, która przyjdzie oraz datę.

KROK 3

MOPS w Boguchwale prowadzi wykaz seniorów potrzebujących pomocy i przypisuje do każdego seniora, osobę, która zajmie się już bezpośrednio pomocą. W celu weryfikacji pracownik MOPS poda imię i nazwisko. W przypadku pomocy w formie zrobienia zakupów senior przekazuje pieniądze przed dokonaniem zakupów. Po dostarczeniu zakupów pokwituje odbiór zakupów oraz odbiór reszty pieniędzy osobie, która zrobiła zakupy.

Wolontariusze

Miejski Ośrodek Społeczny w Boguchwale realizuje program na terenie Gminy Boguchwała. Przez stronę https://wspierajseniora.pl/ do programu mogą zgłaszać się wolontariusze chcący pomagać seniorom w potrzebie. Osoby chętne mogą również zgłaszać się drogą mailową: mops@boguchwala.pl lub telefoniczną (017) 87 55 260, lub (017) 87 55 265, lub (017) 87 55 263, lub (017) 87 55 262