- Od mniej więcej pół roku trwa sprawdzanie naszej firmy pod kątem zaawansowania warunków, sprzętu i ludzi do testowania szczepionki na koronawirusa. W tym wyścigu liczą się tylko najlepsi - mówi nam Stanisław Mazur, szef Medyka w Rzeszowie.
W zeszłym tygodniu w czwartek media obiegła informacja o zaawansowanych pracach nad szczepionką przeciwko koronawirusowi prowadzonych przez niemiecko-amerykańską firmę Pfizer. Polski rząd w tej sprawie podpisał już wstępną umowę na zakup 20 mln dawek tej szczepionki.

Jak się okazuje, rzeszowska firma Centrum Medyczne "Medyk" również bierze udział w pracach nad powstawaniem szczepionki przeciwko koronawirusowi. Z informacji przekazanych nam przez Stanisława Mazura, prezesa CM "Medyk" wynika, że firma od mniej więcej pół roku jest sprawdzana pod kątem jakości sprzętu oraz wyszkolenia personelu, który będzie odpowiedzialny za testowanie szczepionki.

- Już mniej więcej pół roku trwa sprawdzanie naszej firmy pod tym kątem. Produkcja szczepionki przeciwko koronawirusowi jest swego rodzaju wyścigiem. Wiele firm chciałoby to zrobić, ale liczą się tylko najlepsi - mówi nam Stanisław Mazur.

Z informacji przekazanych nam przez dyrektora Medyka, wynika, że firma musiała przejść pomyślną weryfikację, ponieważ prowadzi ona obecnie rozmowy z kilkoma firmami międzynarodowymi nad dopuszczeniem szczepionek do trzeciej fazy badań, czyli testów jej skuteczności na ludziach.

- Za około trzy tygodnie dostaniemy szczepionki od trzech firm do testowania. Będzie to trzecia faza badań. Potem ewentualnie będzie ona wprowadzana do aptek - dodaje Stanisław Mazur.