Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie ONLINE z Kingą Baranowską – himalaistką, zdobywczynią 9. Ośmiotysięczników oraz tytułu Mistrza Mowy Polskiej, które odbędzie się 24 listopada 2020 r. o godzinie 18.00.

Chęć udziału w spotkaniu należy zgłosić: Klikając w ten linki

Kinga Baranowska (ur. 17 listopada 1975 w Wejherowie) – himalaistka, zdobywczyni 9 z 14 ośmiotysięczników. Z wykształcenia geograf i ekonomistka. Dla gór porzuciła pracę w korporacji. Jako pierwsza Polka stanęła na – Dhaulagiri, Manaslu i Kanczendzondze. Członkini kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu we wspinaczce wysokogórskiej, a także członkini zarządu Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Przygodę ze wspinaczką rozpoczęła w 1994 roku, podczas studiów, jako członkini Trójmiejskiego Klubu Wysokogórskiego.

W 2003 roku, jako 27-latka zadebiutowała w Himalajach, zdobywając pierwszy ośmiotysięcznik (Cho Oju). Od tamtej pory zaczęła konsekwentnie realizować swój projekt – Kobieca Korona Himalajów i Karakorum – który ma na celu zdobycie wszystkich 14 ośmiotysięczników, bez używania dodatkowego tlenu z butli i szerpów. W 2009 roku zdobyła Kanczendzongę (8586 m n.p.m.) – trzeci pod względem wysokości szczyt świata oraz najtrudniejszy z dotychczasowych szczytów Kingi Baranowskiej. Swoje osiągnięcie zadedykowała W. Rutkiewicz – wybitnej polskiej alpinistce i himalaistce, która tam zaginęła. Wejście na tą górę miało jeszcze jeden aspekt – Polska stała się pierwszym na świecie krajem, którego przedstawicielki zdobyły wszystkie szczyty ośmiotysięczne. Tym samym, stała się liderką w zdobywaniu ośmiotysięczników wśród Polek.

OŚMIOTYSIĘCZNIKI KINGI BARANOWSKIEJ


2003 – Cho Oyu (8201 m n.p.m.)
2006 – Broad Peak (8048 m n.p.m)
2007 – Nanga Parbat (8125 m n.p.m)
2008 – Dhaulagiri (8167 m n.p.m) - pierwsza Polka na szczycie
2008 – Manaslu (8156 m n.p.m) - pierwsza Polka na szczycie
2009 – Kanczendzonga (8598 m n.p.m) - pierwsza Polka na szczycie
2010 – Annapurna (8091 m n.p.m)
2012 – Lhotse (8516 m n.p.m)
2015 – Gasherbrum II (8035 m n.p.m)


Wielokrotne odznaczenia

Kinga Baranowska za swoje osiągnięcia była wielokrotnie nagradzana. W 2009 roku została laureatką Nagrody Ministra Sportu, za wspinaczkę na trzeci szczyt świata - Kanczendzongę, a także podróżniczej Nagrody Kolosa 2008 „za zdobycie w ciągu jednego roku dwóch ośmiotysięczników: Dhaulagiri oraz Manaslu”. Z rąk Prezydenta RP, w 2015 roku otrzymała Złoty Krzyż Zasługi „za zasługi dla rozwoju sportów wysokogórskich, za promowanie imienia Polski w świecie”. W 2017 roku zdobyła tytuł Mistrza Mowy Polskiej.

Mimo iż wychowała się na Kaszubach, to góry, a nie morze skradły jej serce. „Polubiłam góry od pierwszego wejrzenia. Myślę, że zafascynowało mnie wtedy ich piękno, być może jakiś ledwo wyczuwalny mistycyzm, różnorodność krajobrazu, którego nie znalazłam nad morzem”.

Ze swojej pasji uczyniła sposób na życie. Dzieli się swoim doświadczeniem z innymi. Na co dzień prowadzi szkolenia motywacyjne dla firm, wspiera młodzież z Olimpiad Specjalnych, współprowadzi rekolekcje „Góry w Biblii”. Od kilku lat realizuje swoje plany zawodowe, w międzynarodowym teamie sportowców Salewa.

Utytułowana Polka w Rzeszowie!
Plakat wydarzenia