Firma Budimex z Warszawy zaprojektuje oraz zbuduje Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne. Całe to przedsięwzięcie będzie kosztować miasto ok. 74 mln zł.
Niespełna dwa miesiące trwało wyłanianie firmy, która będzie odpowiedzialna za zaprojektowanie, a następnie zbudowanie Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Oferty złożone przez potencjalnych wykonawców wahały się w granicach od 73,76 do ponad 102 mln zł. Ostatecznie jednak miasto postawiło na najtańszą ofertę złożoną przez firmę Budimex z Warszawy, Co ciekawe aż pięć z siedmiu złożonych ofert mieściło się w zaplanowanym na tę inwestycję budżecie - 91,5 mln. zł.

- Umowę z wykonawcą zostanie podpisana najprawdopodobniej na początku przyszłego roku. Wcześniej oferta musi przejść jeszcze tzw. kontrolę uprzednia, ponieważ jest ona finansowana ze środków unijnych - mówi Agnieszka Siwak-Krzywonos.

Budowa RCK podzielona na dwa etapy

Budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego została podzielona na dwie części. W pierwszej kolejności wykonawca będzie musiał przebudować plac dworcowy przy ulicy Grottgera. Na placu powstaną perony autobusowe oraz dwupozimowy parking podziemny. W ramach przebudowy ul. Grottgera do wykonania będzie rondo dwupasmowe na skrzyżowaniu ul. Grottgera i Asnyka oraz przebudowa jezdni ul. Grottgera.

Miasto dopina szczegóły pod budowę Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego
Wizualizacja placu dworcowego przy RCK


W drugiej kolejności w systemie projektuj i buduj, zostanie przebudowany budynek samego dworca kolejowego. Zaplanowano przebudowę segmentu A i B budynków Dworca PKP, poprzez zmianę układu funkcjonalno-użytkowego. Będzie miało to na celu zwiększenie komfortu oraz poszerzenie możliwości dla podróżnych, którzy mają ograniczone możliwości poruszania się. Zostaną także stworzone nowe systemu teleinformatyczne. W podziemiach znajdą się kasy biletowe oraz system wyświetlający rozkład pociągów i autobusów.

Miasto dopina szczegóły pod budowę Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego


Zakończenie budowy Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego planowane jest na sierpień 2023 roku. Większość środków pochodzi z dofinansowania z Unii Europejskiej.