Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił nabór do Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Fundusz do 11 grudnia 2020 r. zbiera elektroniczne deklaracje od placówek medycznych, które chcą przystąpić do programu.
4 grudnia, czyli raptem trzy dni temu, Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że zbliża się tzw. ,,Narodowy Program Szczepień". Dziś natomiast NFZ rozpoczął nabór placówek do tego projektu. Można wręcz powiedzieć, że w ekspresowym tempie.

Michał Dworczyk, szef KPRM oświadczył podczas piątkowej konferencji, że celem rządu jest stworzenie punktów szczepień w każdej gminie i docelowo może to być nawet osiem tysięcy punktów w całej Polsce.

- Rządowy plan Narodowego Programu Szczepień ma szansę powodzenia pod warunkiem, że społeczeństwo będzie chciało się szczepić - powiedział prof. Flisiak na łamach Onetu po wspomnianej konferencji Ministra Zdrowia.

Nabór placówek

Aby już teraz budować bazę placówek, które zajmą się szczepieniem związanym z koronawirusem, NFZ rozpoczął nabór do narodowego programu szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Do 11 grudnia 2020 r. zbierane są elektroniczne deklaracje od placówek medycznych, które chcą przystąpić do programu.

Pierwszeństwo mają poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej, lecz nabór prowadzony jest wśród wszystkich placówek medycznych i indywidualnych praktyk zawodowych, również tych, które nie posiadają umowy z NFZ. Aby mieć pewność, że zgłoszą się pracownicy medyczni z odpowiednim wykształceniem i lokalowymi możliwościami, na stronach internetowych NFZ został umieszczony elektroniczny formularz zgłoszeniowy potwierdzający spełnienie określonych wymagań wraz z wyjaśnieniami.

Co jeszcze wiemy

Przede wszystkim, ważną rzeczą są warunki, jakie musi spełnić placówka zgłaszająca się do tego programu.

- Warunki są niewielkie, ponieważ wystarczy być podmiotem leczniczym, nieważne, jakim i nieważne czy się ma umowę z NFZ-tem. Natomiast są jeszcze wymogi stricte medyczne, które każda z tych placówek, które chciałyby wejść do tego programu, musiałaby przeczytać i się z nimi zapoznać. Są one umieszczone na stronie, więc każda zainteresowana placówka może się z nimi zapoznać, zanim się zapisze do programu. Ponadto wszystkie placówki dostały tę informację na swoje wewnętrzne komunikatory - powiedział nam Rafał Śliż, Rzecznik prasowy NFZ.

Wszystkie placówki, także te prywatne, zostały również poinformowane drogą telefoniczną a wspomnianym projekcie. Miało to miejsce w piątek oraz w poniedziałek.

Kolejną ważna rzeczą jest to jak wiele placówek, które przystąpią do programu, będzie mogło się znajdować w danym regionie i czy ta liczba może być ograniczona. .

- W tym momencie nie jest to, ani nie ma takich planów, aby ograniczać liczbę placówek. Każda placówka, która chce, może wziąć udział w tym programie może bez obaw złożyć takie podanie. Formularz jest wyjątkowo prosty, także placówki raczej nie będą miały z tym problemu - odpowiedział nasz rozmówca.


Szczegóły na stronie: https://www.nfz-rzeszow.pl/