W związku z 39. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego wojewoda podkarpacki Ewa Leniart zaplanowała inicjatywy będące wyrazem pamięci o ofiarach tamtych wydarzeń.
13 grudnia br. na budynku Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie rozbłysną światła patriotycznej iluminacji (od godz. 17). Będzie to wizualne uczczenie ofiar stanu wojennego 13 grudnia. Iluminacja będzie włączeniem się w kampanię społeczną Instytutu Pamięci Narodowej pad hasłem: „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności". Inicjatywa nawiązuje do gestu solidarności, jaki do Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata.

- Pamiętajmy o tych, którzy więzieni i internowani nie wyrzekli się ideałów, lecz z podniesioną głową znosili wszelkie upokorzenia. Pamiętajmy o nich wszystkich i przekazujmy tę pamięć kolejnym pokoleniom – podkreśliła wojewoda Ewa Leniart,

Na podstronie „Niepodległa" zostanie wyświetlony w formie online koncert pt. „Kultura Solidarności", nagrany z okazji czterdziestej rocznicy podpisania „Porozumień Sierpniowych" – wydarzeń, które dały początek tak zwanemu „Karnawałowi Solidarności". Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, z jaką mierzy się Polska i świat w ostatnich miesiącach, tegoroczne świętowanie przybrało inną niż dotychczas formę. Z tej okazji, Fundacja Przyszłość Pokoleń zorganizowała internetowy koncert, mający na celu uczczenie tej ważnej dla Polaków rocznicy.

Koncert dostępny pod linkiem: https://rzeszow.uw.gov.pl/niepodlegla/stulecie-odzyskania-niepodleglosci/