Wypożyczalnia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej uruchomiła pierwszy na Podkarpaciu książkomat. Czytelnicy mogą przez całą dobę wypożyczać za jego pomocą materiały biblioteczne.
Książkomat działa od czwartku w Wypożyczalni Głównej przy Dąbrowskiego 33a.

Jest to nowoczesne urządzenie pozwalające na samoobsługowy odbiór materiałów bibliotecznych przez całą dobę, także poza godzinami pracy wypożyczalni.

Czytelnicy samodzielnie mogą zarezerwować potrzebne materiały poprzez stronę internetową biblioteki w katalogu on-line wybierając opcję odbioru książek, filmów, audiobooków, map poprzez „Książkomat”.

Na podstawie takich zleceń bibliotekarz dyżurny załaduje do skrytki wybrane zbiory. Istnieje także możliwość zgłoszenia do bibliotekarza drogą e-mailową lub telefoniczną zamiaru odbioru tych materiałów bibliotecznych w książkomacie, które zostały już wcześniej zamówione lub zarezerwowane i oczekują na odbiór w sposób tradycyjny.

Na Podkarpaciu działa już oficjalnie pierwszy książkomat


Ze względu na ograniczoną liczbę skrytek w książkomacie czas samodzielnego odbioru materiałów wynosi 24 godziny.

Czytelnik chcący odebrać materiały zdeponowane w książkomacie poza godzinami pracy wypożyczalni może wejść do biblioteki (wiatrołapu) wykorzystując zbliżeniową kartę biblioteczną, która przyłożona do czytnika elektronicznego otworzy drzwi wejściowe. Otwarcie skrytki i odbiór materiałów nastąpi po zbliżeniu karty bibliotecznej do czytnika znajdującego na panelu książkomatu.

Na Podkarpaciu działa już oficjalnie pierwszy książkomat