W ostatnich tygodniach rosło napięcie dotyczące Budżetu Europejskiego i środków, które miały wzmocnić Polski kapitał. Konflikty toczące się o praworządność, ale również suwerenność zakończyły się porozumieniem.
- Postawiliśmy w tych negocjacjach ambitne cele, które udało nam się zrealizować. To zasługa premiera Morawieckiego i całego rządu, w tym wicepremiera Jarosława Gowina, który z pełną determinacją zabiegał o korzystne dla Polski i polskiej gospodarki rozwiązania, a w czasie ostatniej wizyty w Brukseli przekonywał unijnych Komisarzy, że Polska jest gotowa do rozmów, ale wyłącznie z pozycji partnera, a weto zostanie wykorzystane jedynie w ostateczności - mówi Stanisław Kruczek Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego.

Zgodnie z przyjętymi ustaleniami, Polska otrzyma do 2027 roku ok. 770 mld zł, z czego 551,4 mld złotych dostępnych będzie w formie dotacji, a 151 mld złotych w formie pożyczek. Dodatkowe ok. 250 mld zł trafi do naszego kraju z unijnego Funduszu Odbudowy powstałego w związku z kryzysem z powodu pandemii.

- My, Porozumienie jako prawica proeuropejska, pro gospodarcza i pro samorządowa od początku opowiadaliśmy się za tym, aby wypracować dobry kompromis. Porozumienie zawarte wokół budżetu UE to wielki sukces całej Europy, a przede wszystkim sukces Polski i rządu Zjednoczonej Prawicy. Zawarte porozumienie pokazuje, że możliwa jest i suwerenność polski i wspólna Europa jednocześnie. Pokazuje także, że zagwarantowanie naszych niezawisłych praw, i możliwość wykorzystania setek miliardów należnych nam funduszy europejskich, nie wykluczają się - dodaje Stanisław Kruczek.

Konkluzje przyjęte przez Radę Europejską eliminują wszelkie niejasności z rozporządzenia i skutecznie chronią suwerenność Polski. Są trwałym aktem, który może zostać zmieniony jedynie przy jednomyślności wszystkich państw członkowskich. Rząd nie ustąpił z żadnego zapisu wynegocjowanego dwa dni temu z Węgrami i Prezydencją niemiecką.

- Porozumienie, jako proeuropejska prawica, wie, że jednym z najważniejszych fundamentów Zjednoczonej Europy jest dialog i odrzucało logikę WETO albo ŚMIERĆ. Porozumienie nie przypadkowo jest nazwą naszej partii. Jesteśmy ugrupowaniem konsensusu i zgody. Jako przedstawiciele proeuropejskiej prawicy, odczuwamy tym większą radość i satysfakcję, że od początku z całą mocą podkreślaliśmy, że weto jest ostateczną ostatecznością i że trzeba do końca szukać POROZUMIENIA. Cieszymy się, że polski rząd osiągnął oczekiwany przez wszystkich kompromis. Od samego początku podkreślaliśmy, że póki negocjacje się toczą, nie możemy mówić o rozwiązaniach ostatecznych. Zawarte porozumienie pokazuje, że wbrew twierdzeniom opozycji można być proeuropejskim i twardym w negocjacjach jednocześnie - tłumaczy Prezes Porozumienia okręgu nr 23 – Stanisław Kruczek.

Polska będzie jednym z największych beneficjentów Unijnego budżetu, a polska gospodarka i polscy przedsiębiorcy otrzymają środki, które pozwolą im skutecznie walczyć ze skutkami kryzysu gospodarczego. Dzięki temu porozumieniu będziemy mogli wykorzystać miliardy euro, tak potrzebne dziś tysiącom polskich firm i milionom polskich rodzin.

- Jest to historyczny kompromis osiągnięty na szczycie Rady Europejskiej. Wicepremier Jarosław Gowin jako minister rozwoju, pracy i technologii będzie robił co w jego mocy, aby wszystkim Polakom zagwarantować, że środki te zostaną wykorzystane jak najlepiej. Jeszcze przed świętami rozpoczną się szeroko zakrojone konsultacje z przedstawicielami firm i związków zawodowych, z samorządowcami i ekspertami – jak najlepiej spożytkować te środki. W styczniu zaś zaprezentowane zostaną kolejne propozycje w ramach przygotowanego w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Planu dla Pracy i Rozwoju - zaznaczył Lider Podkarpackich Struktur Porozumienia.