Europejska Agencja Leków wydała zezwolenia na wykorzystanie szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Moderna. Do końca marca firma ta dostarczy Polsce 800 tysięcy dawek szczepionki.
Dziś w godzinach około południowych dotarła do nas informacja, że Europejska Agencja Leków zaakceptowała wykorzystanie szczepionek amerykańskiej firmy Moderna. Teraz wymagana jest jeszcze zgoda Komisji Europejskiej, która wydaje się być tylko formalnością.

Od 27 grudnia trwa szczepienie medyków produktem firmy Pfizer/Biontech. Nowa szczepionka podobnie jak ta pierwsza będzie musiała być podana w dwóch dawkach. Będzie jednak o wiele łatwiejsza w dystrybucji i przechowywaniu. Szczepionka Pfizera musi myć zamrożona do temperatury minus 75 stopni, a po rozmrożeniu można ją przechowywać najwyżej 5 dni w zwykłej lodówce. Szczepionka Moderny wymaga minus 20 stopni, a po rozmrożeniu można ją przechowywać nawet miesiąc.

Minister Michał Dworczyk poinformował na posiedzeniu Sejmu, że do końca marca do Polski trafią szczepionki, umożliwiające zaszczepienie 2,9 mln osób. Obie szczepionki mają ponad 90 procent skuteczności.