Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury ogłosił zwycięski projekt na mającą powstać tam nową strefę relaksu. Jego autorami są Natalia Makowska oraz Norbert Lis.
Władze wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury na Politechnice Rzeszowskiej ogłosiły zwycięski projekt na mającą powstać tam strefę relaksu. Jego autorami są Natalia Makowska oraz Norbert Lis. Pokonali tym samym autorów trzech innych projektów.

Decyzję jednogłośnie podjęło jury, w którego składzie główny głos mieli przedstawiciele Samorząd Studencki Politechniki Rzeszowskiej, wspierani przez dr inż. arch. Magdalenę Szpytma oraz kolegium dziekańskie.

Przede wszystkim dużo zieleni

Planowana strefa relaksu ma powstać na parterze Wydział Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. Obecnie znajduje się tam jedna z sal wykładowych.

Koncepcja projektu zawiera umieszczenie dużej ilości zieleni, nie tylko w doniczkach, ale przede wszystkim na ścianach. Mają się tam znajdować także wygodne miejsca wypocznkowe oraz meble, które posłużą studentom za idealne miejsce do nauki.

- Zaaranżowaliśmy wnętrze, dzieląc je na dwie strefy. Pierwsza strefa została zaplanowana z myślą o możliwości zorganizowania małych spotkań, wystąpień. Znajduje się w niej "zielona" scena (na codzień może służyć do relaksu) oraz rzutnik. Druga strefa skupia się na potrzebach studentów. Wąski blat umożliwia naukę oraz podładowanie urządzeń elektronicznych. Znajdziemy tam również gry planszowe, liczne książki i czasopisma naukowe. Relaks na kanapie to coś, co umili studentom nie jedną przerwę.
Strefy oddzielone są od siebie regałami z roślinami i dodatkowym oświetleniem -
mówi nam Natalia Makowska, współautorka zwycięskiego projektu.

Jest tylko jeden mały problem: strefa oczywiście powstanie, jeśli znajdą się pieniądze od sponsorów.

- Na ten moment nie jesteśmy w stanie dokładnie określić kosztów wykonania. Do naszego projektu moją zostać wprowadzone drobne zmiany co również to utrudnia. Wszystkie szczegóły będą jeszcze uzgadniane z Samorządem Studenckim Politechniki Rzeszowskiej oraz przyszłymi sponsorami - dodaje autorka projketu.

Drugie tego typu miejsce

Takie strefy relaksu to już niemalże standard każdych uczelniach w największych polskich miast. Za przykład może posłużyć, chociażby Uniwersytet Jagielloński czy Uniwersytet Warszawski, w których takie strefy znajdują się praktycznie na każdym wydziale.

Także na Wydziale Chemii funkcjonuje już tego typu miejsce, które zostało oddane do użytku w marcu ubiegłego roku. Ma ono 70 metrów kwadratowych, i jest położone w dość zacisznym miejscu wydziału. Ponadto kolory szarości oraz pomarańczy mają ożywiać tamtejsze akcenty.