Minister Zdrowia podczas konferencji zapowiedział, że rząd myśli nad regionalnym łagodzeniem restrykcji. 
Rząd przedłużył obostrzenia do 14 lutego z trzema wyjątkami. Od 1 lutego sklepy w galeriach handlowych są otwarte. Zniesiono godziny dla seniorów. Minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył na poniedziałkowej konferencji prasowej, że sytuacja epidemiczna w Polsce, na tle innych krajów, wygląda korzystnie

– My do takiej sytuacji absolutnie nie chcemy dopuścić, dlatego będziemy te kroki podejmowali w sposób ostrożny, ale adekwatny do sytuacji epidemicznej – zadeklarował- Jeśli chodzi o edukację, to w drugim tygodniu lutego nauczyciele przejdą badania przesiewowe.

Jeżeli chodzi o inne branże, trwa dyskusja w Radzie Medycznej i we wszystkich kręgach związanych z administracją, by opierać się na wskaźnikach regionalnych i podejmować decyzje zależnie od sytuacji w danym województwie lub w danym powiecie, a z drugiej strony – aby przyjmować rozwiązania ogólnokrajowe. Według ministra trudno ustalić hierarchię łagodzenia obostrzeń.

Szef resortu zdrowia zwrócił uwagę, że obecnie ponad 70 proc. powiatów to strefa czerwona, ale według podziału na województwa większość kraju jest w strefie żółtej, a południowe województwa w strefie zielonej.

– Jeśli już spodziewać się odmrożenia, to ono będzie prawdopodobnie związane z podejściem regionalnym – powiedział.