Premier Mateusz Morawiecki na piątkowej konferencji zapowiedział luzowanie obostrzeń. Nie dotknął one jednak wszystkich branży.
- W połowie lutego nastąpi otwarcie hoteli i miejsc noclegowych do 50 proc. łóżek oraz otwarcie kin i teatrów do 50 proc. miejsc; decyzje będą obowiązywać przez dwa tygodnie od przyszłego piątku - przekazał premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał, dopuszczalna jest aktywność sportową na powietrzu, natomiast siłownie, branża fitness - pozostają zamknięte.

- Niestety restauracje, siłownie, fitness i część działalności gospodarczych określonych do tej pory w odpowiednich PKD zostaje nadal zamknięta - powiedział szef rządu na piątkowej konferencji prasowej.

Zaznaczył, że zakomunikowane w piątek zmiany są "działaniem warunkowym".

- Po dwóch tygodniach od wdrożenia nowych zasad mamy punkt sprawdzenia, jak zachowuje się wirus w odniesieniu do podstawowych parametrów, czyli liczba zakażeń, liczba zgonów, zajęte łóżka, zajęte łóżka respiratorowe i tempo szczepień, jako ten dodatkowy, towarzyszący parametr, który jest kluczowy dla szybszego zwalczania wirusa - podkreślił premier.

Restauracje, siłownie, fitness i część działalności gospodarczych określonych do tej pory w odpowiednich PKD zostaje nadal zamknięte. Dozwolona jest jednak aktywność fizyczna na świezym powietrzu.

Hotele będą dostępne nie tylko dla podróży służbowych; dostępny będzie wolumen do 50 proc. pokoi - powiedział w piątek wicepremier Jarosław Gowin. Restauracje hotelowe będą nadal zamknięte; posiłki będą dostarczone na życzenie klientów do pokoju.

- Dostępny będzie wolumen do 50 proc. pokoi. Jeżeli chodzi o posiłki, one będą dostarczone na życzenie klientów do pokoju. Natomiast restauracje hotelowe będą nadal zamknięte - powiedział na piątkowej konferencji prasowej Gowin.

Od 12 lutego otwierane warunkowo na dwa tygodnie w reżimie sanitarnym zostaną kina, teatry, filharmonie, opery. Otwarte zostaną niektóre obiekty sportowe, m.in. stoki narciarskie i baseny. Otwarte zostaną boiska zewnętrzne, korty będą mogły być otwarte, sport amatorski na świeżym powietrzu, stoki narciarskie i baseny.

- Będę rekomendował przywrócenie standardowej nauki na uczelniach medycznych od marca, bo tam mamy zaszczepioną kadrę i studentów – poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Nie możemy wykluczyć, że echa trzeciej fali pandemii dotrą również do nas, wirus nie zna granic i musimy sobie z tego zdawać sprawę; stale przyglądamy się temu, co można zrobić w gospodarce i jak pomóc przedsiębiorcom - oświadczył w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Stale monitorujemy sytuację i dostosowujemy nasze programy wsparcia gospodarki do aktualnej sytuacji epidemiologicznej.
???

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Piątek, 5 lutego 2021


W obozie rządzącym nie ma jednak zgodności co do obostrzeń.

- Nie ma jednomyślności w tym zakresie. Dzisiaj jest mi trudno deklarować wprost, co będzie zakomunikowane. Tu nie chodzi tylko o zakażanie się w hotelach, tylko po drodze, gdy jesteśmy w komunikacji, spotykamy się, pomiędzy różnymi województwami osoby się przemieszczają, to był problem, który widzieliśmy w Portugalii, Francji, Wielkiej Brytanii. To są trudne decyzje i nie zostały jeszcze podjęte- mówił rzecznik rządu Piotr Müller w rozmowie z portalem rp.pl. W podobnym tonie wypowiadał się w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.

Od 1 lutego w galeriach handlowych mogą być otwarte wszystkie sklepy przy zachowaniu wytycznych sanitarnych. W placówkach handlowych nadal obowiązują limity: jedna osoba na 10 m kw. w sklepach do 100 m kw. lub jedna osoba na 15 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw. Obowiązuje też wymóg noszenia maseczek. Sklepy mają obowiązek udostępnić też klientom rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk.