Przyszły komisarz dla Rzeszowa - to temat prawdopodobnego spotkania, do którego ma dojść w poniedziałek w samo południe. Pytanie jest tylko jedno: kto jest odpowiednim kandydatem na to stanowisko ?
W poniedziałek 15 lutego 2021 r. w samo południe w siedzibie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego ma dojść do spotkania z udziałem Wojewody Ewy Leniart, byłego już prezydenta Tadeusza Ferenca oraz przewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa Andrzeja Deca. Powód ? Rozmowy na temat mianowania komisarza, który do wyborów będzie zarządzał miastem. Na razie wiadomo jedynie, że takie spotkanie ma się odbyć, szczegółów brak.

- Od kilku dni trwają rozmowy na temat mianowania komisarza po ustępującym prezydencie. Będzie on pełnił tę funkcję do czasu, aż nie zostanie wybrany nowy włodarz miasta. O to, kto ma zasiąść na tym stanowisku, Pani wojewoda chce zapytać byłego już niestety prezydenta oraz przewodniczącego Rady Miasta Andrzeja Deca - mówi Michał Mielniczuk, rzecznik wojewody.

To co teraz ?

Teoretycznie nowy komisarz miałby zostać mianowany już w najbliższą środę. Wtedy dojdzie do wygaszenia mandatu obecnego prezydenta. Następnie w ciągu 90 dni mają się odbyć nowe wybory, czyli najpóźniej 9 maja.

Jednak niekoniecznie tak musi być. Ze względu na obecną sytuację epidemiczną mogą być one przekładane w czasie. Jednak według naszych informacji PiS się na to nie zdecyduje. Rzeszów jest przede wszystkim miastem wojewódzkim, aby obóz rządzący mógł sobie pozwalać na tego typu ruchy.

Pozostaje jeszcze pytanie: kto mógłby zostać samym komisarzem na ten przejściowy okres ? Prawdopodobnym kandydatem jest Adam Hamryszczak, prezes portu lotniczego w Jasionce. Jednak sam zainteresowany milczy na ten temat. W grę wchodzi jeszcze teoretycznie Krzysztof Sobolewski, poseł oraz Przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS, a także Krystyna Wróblewska.