Blisko 95 proc. mieszkańców Rzeszowa zadowolonych jest z życia w mieście, z kolei 88 proc. zapytanych pozytywnie ocenia działania prezydenta Ferenca.
Niebawem minie półmetek kadencji obecnych samorządowców miast i gmin, w tym prezydentów 16 największych miast w Polsce. Rzeszów, Wrocław oraz Gdańsk - to mieszkańcy tych trzech miast najwyżej oceniają działania obecnych włodarzy, w tym m.in. poziom życia czy ocenia działalności prezydenta.

Wysoka poprzeczka przed następcą Tadeusza Ferenca

Ktokolwiek zostanie następcą Tadeusza Ferenca, nie będzie miał łatwego orzecha do zgryzienia. Odchodzący już prezydent zostawia swoje miasto i jego mieszkańców w bardzo dobrych nastrojach. Z życia w Rzeszowie zadowolonych jest 95 proc. jego mieszkańców. Jego samego ocenia pozytywnie 88 proc. zapytanych.

W ślad za tymi pochwałami idzie ocena poszczególnych sfer życia miasta: 85 proc. podkreśla, że żyje im się w Rzeszowie bezpiecznie, 83 proc. chwali usługi komunalne, a 71 proc. – dostępność i kontakt z urzędem miasta. Najsłabiej wypada rynek pracy (45 proc.), ochrona zdrowia (50 proc.) i oferta sportowo-rekreacyjna (58 proc.).

- Jest to pierwsze w Polsce podsumowanie 18 lat rządzenia prezydenta Ferenca. Co więcej, sondaż był przeprowadzony przed ogłoszeniem decyzji o ustąpieniu ze stanowiska, zatem fakt rezygnacji nie wpłynął na jego wyniki - tłumaczy Michał Kowalczyk, dyrektor ds. badań IBRiS.

Ta wiedza jest tym bardziej cenna, że wybory czasem zdarzają się szybciej, niż się spodziewamy, tak jak w Rzeszowie, gdzie wyścig o fotel zwalniany przez wieloletniego włodarza miasta Tadeusza Ferenca właśnie się rozpoczął.