- Jest nam niezmiernie miło, że będziemy mogli dzisiaj złożyć swoje podpisy pod tak drogocenną umową. Miliony złotych będą płynąć dla milionów mieszkańców Podkarpacia - tak na dzisiejszej konferencji prasowej mówił Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.
W urzędzie została podpisana umowa, dzięki której miliony pasażerów będą korzystać z przewozów kolejowych na terenie województwa podkarpackiego. Będzie ona obowiązywać przez pięć lat, a jej całkowita wartość wynosi prawie 466 mln złotych.
Umowa PSC (Public Service Contract) będzie obejmowała świadczenie usług publicznych w zakresie kolejowych przewozów pasażerskich. Została ona zawarta pomiędzy Województwem Podkarpackim, a Spółką POLREGIO na lata 2021-2025.

Jej zawarcie to wynik postępowania przetargowego, w którym została wybrana właśnie oferta tej firmy. Reguluje ona realizację dwóch usług: 1) kolejowych przewozów pasażerskich wojewódzkich - przewozów regionalnych oraz kolejowych przewozów pasażerskich aglomeracyjno - podmiejskich . W ramach umowy operator kolejowy będzie świadczył usługi przewozowe na obszarze Województwa Podkarpackiego w ramach regionalnych połączeń kolejowych oraz na terenie Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego z przyległymi gminami w ramach kolei aglomeracyjnych.

Całkowita wartość umowy wynosi prawie 466 mln zł i dotyczy planowanej pracy eksploatacyjnej na poziomie 20,06 mln pociągokilometrów.

Przewozy regionalne będą kosztować 322 371 799,38 zł, co przełoży się na 14,82 mln pociągokilometrów. Z kolei przewozy aglomeracyjne będą za 143 597 994,62 zł, co będzie odpowiadać 5,24 mln pociągokilometrów. W tym czasie z pociągów na terenie Podkarpacia ma skorzystać kilkanaście milionów pasażerów.

Głównym celem Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej jest wzmocnienie roli transportu kolejowego i polepszenie jakości usług pasażerskich na obszarze aglomeracji rzeszowskiej. Cel ten ma zostać osiągnięty poprzez: skrócenie czasu jazdy, poprawę częstotliwości, skomunikowanie oraz punktualność realizowanych połączeń, zwiększenie dostępności transportu kolejowego w ruchu aglomeracyjnym, poprawę mobilności i dostępności transportu kolejowego dla mieszkańców aglomeracji rzeszowskiej oraz poprawę jakości kolejowych usług transportowych o charakterze aglomeracyjnym.

Zawarcie tej umowy umożliwia uruchomienie już za pół roku, czyli w styczniu 2021 PKA. Będzie ona obowiązywać z pewnymi ograniczeniami na liniach do Kolbuszowej czy do Strzyżowa. Zdecydowana większość pociągów zostanie uruchomiona na linii do Dębicy i Przeworska.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.