Od 1 do 7 marca 2021 r. trwa MiędzynarodowyTydzień Książki Elektronicznej (Read an E-Book Week), który został zainicjowany przez amerykańską pisarkę Ritę Y. Toews. Celem akcji jest upowszechnianie i popularyzacja książek elektronicznych i e-czytania.
Czym jest e-czytanie? Współczesna technologia pozytywnie wpłynęła na dostęp do informacji. Użytkownicy internetu posiadają dostęp do setek tysięcy tekstów dziennie, które odczytują przy pomocy urządzeń: smartfonów, tabletów, komputerów. E-czytanie znajduje coraz więcej zwolenników. Potrzeby użytkowników stają się coraz większe, dlatego powszechne stają się urządzenia takie jak czytniki e-booków. Dziś użycie biblioteki oznacza także dostęp do zbiorów cyfrowych, e-booków, audiobooków i dokumentów archiwalnych pozostających w bazie, do której potrzebujemy tylko loginu i hasła, ale i to nie zawsze, ponieważ istnieją zbiory należące do domeny publicznej.

E-czytanie w e-bibliotece

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie oprócz tradycyjnych zbiorów posiada bogate zaplecze dla użytkowników zainteresowanych e-czytaniem. Wśród nich największą popularnością cieszy się platforma Legimi, dzięki której czytelnicy mają dostęp do blisko 60 tysięcy ebooków i audiobooków. W placówkach WiMBP w Rzeszowie wypożyczane są kody z bezpłatnym dostępem.

Czytniki dla czytelników

W ramach działań promujących e-czytelnictwo WiMBP w Rzeszowie od 2018 roku udostępnia usługę wypożyczania czytników e-booków. W ofercie biblioteki dostępne są urządzenia: InkBookPrime oraz PocketBookTouch Lux 5. Biblioteka posiada 59 czytników, które ciągle są w użytkowaniu. Świadczy to o nowych potrzebach czytelników, którzy są otwarci na korzystanie z nowinek technologicznych.

Czytniki e-booków można wypożyczyć w następujących placówkach WiMBP:
• Wypożyczalnia Główna przy ul. Dąbrowskiego 33a – 20 czytników,
• Wypożyczalnia Muzyczna przy ul. Żeromskiego 2 – 4 czytniki,
• Oddział dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Słowackiego 11 – 5 czytników,
• Filia nr 4 przy ul. Ofiar Katynia 15 – 8 czytników,
• Filia nr 6 przy ul. Podwisłocze 6 – 8 czytników,
• Filia nr 10 przy ul. Podchorążych 1 – 8 czytników,
• Filia nr 13 przy ul. Iwonickiej 38 – 3 czytniki,
• Filia nr 20 przy ul. Solarza 9a – 3 czytniki.

E-czytanie w praktyce

Termin „e-czytanie” nie odnosi się wyłącznie do e-booków. Równie popularne są „książki mówione”, czyli audiobooki. Teksty, czytane często przez zawodowych aktorów mogą stać się miłą odmianą od tradycyjnego czytania. I są doskonałym rozwiązaniem dla zabieganych, którzy mogą słuchać audiobooków podczas jazdy w samochodzie, podczas biegania, w kolejce do lekarza. Jak je wypożyczyć? W WiMBP w Rzeszowie audiobooki stoją w pobliżu regałów z papierowymi książkami. Równie łatwo można je zarezerwować, korzystając z elektronicznego Katalogu.

Biblioteka Cyfrowa

W Międzynarodowym Tygodniu Książki Elektronicznej nie możemy zapomnieć o e-bibliotekach – miejscach, gdzie teksty, dokumenty, zdjęcia, pamiątki, czasopisma są archiwizowane, przetwarzane i niejednokrotnie udostępniane do domeny publicznej.

W województwie podkarpackim największą bazą zdigitalizowanych książek i czasopism jest Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa (PBC) powołana w 2008 r. przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę w Rzeszowie i Bibliotekę Uniwersytetu Rzeszowskiego we współpracy z kilkunastoma innymi instytucjami w województwie. Część bibliotek z regionu prowadzi ponadto własne biblioteki cyfrowe (m.in. Sanocka Biblioteka Cyfrowa, Przemyska Biblioteka Cyfrowa, Krośnieńska Biblioteka Cyfrowa, Tarnobrzeska Biblioteka Cyfrowa, Stalowowolska Biblioteka Cyfrowa), jedną z najmłodszych jest Biblioteka Cyfrowa Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Przemyślu.

Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa posiada bogate zbiory dotyczące regionu (nie tylko obecnego województwa podkarpackiego, ale szerzej, dawnej Galicji i Kresów), można w niej znaleźć także pozycje związane z innymi obszarami kraju. Rozrzut tematyczny udostępnianych publikacji jest szeroki - od historii i etnografii poprzez botanikę, zoologię i paleontologię po sprawozdania szkolne, książki kucharskie i przewodniki turystyczne. Poza książkami, czasopismami i dokumentami urzędowymi w języku polskim PBC udostępnia także pozycje w języku ukraińskim czy niemieckim (i innych - m.in. włoskim, rosyjskim, francuskim). Oprócz możliwości znalezienia w wyszukiwarce pozycji na interesujące czytelnika tematy, książki i materiały graficzne można też przeglądać poprzez kolekcje tematyczne (np. "Dziedzictwo kulturowe", "Regionalia", "Galicjana"). W zbiorach pozostałych lokalnych bibliotek cyfrowych dominują książki i czasopisma ściślej związane z regionem.

Materiały cyfrowe o tematyce lokalnej odnaleźć można też na stronie: E-biblioteka udostępnia zarówno zdigitalizowane czasopisma, jak i audiobooki z tekstami lokalnych twórców. W dziale "Dokumenty dźwiękowe" dostępne są także zdigitalizowane płyty winylowe z muzyką polską oraz zagraniczną (z zasobów Wypożyczalni Muzycznej WiMBP w Rzeszowie).

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. rzeszow112.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.