W piątek o godz. 10 po raz kolejny zbiera się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Według informacji rzecznika rządu mogą po nim zapaść decyzje kolejne decyzje ws. obostrzeń.
Chodzi tutaj przede wszystkim o wprowadzenie tych samych obostrzeń, które obowiązują już na Warmii i Mazurach. Dotychczasowe obostrzenia dotyczące kultury, sportu i hoteli będą obowiązywały do 14 marca, z wyjątkiem województwa warmińsko-mazurskiego. Na Warmii i Mazurach hotele, galerie handlowe, kina, teatry i baseny zostały od poniedziałku zamknięte, dzieci z klas I-III powróciły do zdalnej nauki

W pozostałych 15 województwach, kina, teatry i filharmonie pozostaną otwarte w reżimie sanitarnym - zajęte może być w nich 50 proc. miejsc siedzących, konieczne są maseczki, obowiązuje zakaz konsumpcji. Dopuszczony jest amatorski sport na świeżym powietrzu, otwarte są stoki i baseny. Aquaparki i siłownie pozostają zamknięte. Hotele będą dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego - obłożone może być 50 proc. pokoi, a posiłki serwowane tylko do pokoi.

W całym kraju obowiązuje nakaz zakrywania nosa i ust maseczką.

Według wstępnych informacji rząd wprowadza takich samych restrykcji na Pomorzu, jednak niewykluczone jest także ich wprowadzenie w zachodniopomorskim, północnej części Mazowsza czy na Podkarpaciu. Na razie jednak w rządzie nie ma to zgody. Niezależnie w jakich regionach by ona obowiązywały, mogłyby się one najwcześniej od przyszłego tygodnia.

- Będziemy omawiać aktualną sytuację, i być może już w piątek będą podjęte decyzje w tym zakresie. Sytuacja jest dynamiczna. Nie mogę powiedzieć w tej chwili, w jakim kierunku będą szły decyzje, jeśli chodzi o obostrzenia - mówił na wczorajszej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.

Rzecznik rządu zapewnił jednak, że regionalizacja obostrzeń wprowadzana by była z pewnym wyprzedzeniem, tak aby podmioty gospodarcze mogły się na to przygotować.