Siecobywatelska.pl zaprasza mieszkańców małych miejscowości na kurs online, który pozwoli poszerzyć wiedzę na temat funkcjonowania gminy.
Szczególnie zachęcamy do udziału: radnych/radne, sołtysów/sołtyski, aktywnych obywateli/obywatelki z małych gmin (wiejskie, miejsko-wiejskie)

Kurs rozpocznie się 20 marca. - To będzie intensywne 3 – miesięczne szkolenie w trybie online, składające się z trzech spotkań w miesiącu (zwykle wieczorami w czwartki). Postaramy się, aby to była nie tylko duża dawka wiedzy, ale też możliwość wzajemnego poznania się i wspierania w lokalnych działaniach.

Gośćmi szkolenia będą również osoby, które już działają lokalnie i mogą podzielić się swoją historią sukcesów i porażek. Zaprosimy też samorządowców, aby ze swojej perspektywy opowiedzieli, jak wygląda zarządzanie gminą czy tworzenie budżetu.

Jeśli działasz lokalnie i chcesz dowiedzieć się więcej o funkcjonowaniu gminy, a także porozmawiać z innymi o największych wyzwaniach, jakie spotykacie w swojej działalności, zgłoś się!

Zgłoszenia przyjmujemy do 10 marca.

Formularz zgłoszeniowy
Tematykę i harmonogram kursu podajemy poniżej.

Tematy:

Zasady jawności i praworządności w Polsce.
Skargi, wnioski, petycje.
Inicjatywa lokalna. Fundusz sołecki.
Prawa i obowiązki radnego.
Budżet gminy.
Nadzór nad działaniem gminy. Rola wojewody i Regionalnej Izby Obrachunkowej.
Zasady organizowania i przebiegu gminnych sesji oraz komisji.
Funkcjonowanie jednostek pomocniczych w gminach.
Zarządzanie gminą – wystąpienie zaproszonego wójta.
Planowanie przestrzenne.
Polityka śmieciowa.

Odbędzie się 12 spotkań w terminach:

20, 25 marca.
8, 15, 22 lub 26 kwietnia.
6, 13, 20, 27 maja.
10, 17, 24 czerwca.

Pierwsze spotkanie w sobotę 20 marca odbędzie się w godzinach 10-12. Pozostałe spotkania będą w godzinach 19 – 20.30.

Komisja rekrutacyjna zakwalifikuje do udziału w kursie maksymalnie 25 osób, oceniając motywację kandydatów i ich dotychczasowe działania opisane w formularzu zgłoszeniowym.

Wymagania techniczne: Warunkiem udziału w kursie jest posiadanie komputera lub smartfona z dostępem do internetu. W przypadku problemów technicznych związanych z obsługą platformy, na której będzie odbywał się kurs, oferujemy wsparcie techniczne przez telefon.

Kurs prowadzą Szymon Osowski i Agnieszka Podgórska. Szczegółowych informacji udziela Agnieszka Podgórska, mail: agnieszka.podgorska@siecobywatelska.pl, tel.607859482

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.