- W przypadku dalszego dynamicznego wzrostu zakażeń będą decyzje o wprowadzeniu obostrzeń na terenie całego kraju - mówił dziś na konferencji prasowej Adam Niedzielski, Minister Zdrowia.
Ostatnie dane epidemiczne w całym kraju, także na Podkarpaciu są bardzo niepokojące. Tylko w naszym regionie zanotowano ponad 500 zakażeń koronawirusem. Najnowszy raport epidemiczny znajdziecie Państwo tutaj: Koronawirus na Podkarpaciu [poniedziałek, 15.03.2021]

Niedzielski: Sytuacja jest bardzo niepokojąca

Do tych danych z ostatnich dni odniósł się na dzisiejszej konferencji prasowej Minister Zdrowia, Adam Niedzielski.

- Oczywiście najtrudniejszą sytuację obserwujemy w takich województwach jak warmińsko-mazurskie, pomorskie i lubuskie. Jednakże z niemal identycznym stanem mamy do czynienia w kujawsko-pomorskim, śląskim, dolnośląskim oraz podkarpackim - mówił na dzisiejszej konferencji prasowej Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia zaznaczył także, że przypadku tak dużej dynamiki wzrostu zakażeń, ministerstwo będzie myślało o wprowadzaniu obostrzeń na terenie całego kraju.

- Dynamika rozwoju zachorowań będzie decydowała, czy będą to może jedynie rozwiązania regionalne - dodał Adam Niedzielski.

A jakie by to były obostrzenia ?

Przypomnijmy, od poniedziałku 15 marca nowe restrykcje obowiązują na terenie województwa mazowieckiego oraz lubuskiego. Tereny te w kwestii obostrzeń dołączyły do województwa pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

W czterech regionach nie działają:
- baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
- sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
- hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
- galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.
- teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
- kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
- stoki narciarskie
- kluby fitness i siłownie
- obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).