- Nie mamy już przestrzeni do wprowadzania obostrzeń na terenie regionów. Możliwy jest tylko i wyłącznie krajowy lockdown - mowił dziś Minister Zdrowia Adam Niedzielski.
Pandemia koronawirusa w Polsce nie odpuszcza. Tylko dzisiaj w skali kraju zanotowano ponad 25 tys. nowych zakażeń koronawirusem. Tylko na samym Podkarpaciu odnotowano ponad 1300 nowych przypadków. Wobec tego na czas świąt wielkanocnych Rząd wprowadza lockdown już nie na poziomie poszczególnych województw, ale w skali ogólnopolskich.

Niedzielski: Trzecia fala przyspiesza

- Wszyscy jesteśmy pod wrażeniem przekroczenia kolejnej bariery psychologicznej, jeśli chodzi o liczbę nowych dziennych zachorowań, wszyscy już wiemy, że ta liczba przekroczyła 25 tys. i, co najważniejsze, dynamika zachorowań w ostatnich dniach przyspiesza - powiedział Niedzielski.

Przypomniał, że w kolejnych dniach obserwujemy dynamikę zakażeń zdecydowanie wyższą od obserwowanej w poprzednim tygodniu.

- Oznacza to, że mimo że byliśmy już w poprzednim tygodniu na poziomie ponad 20 tys. zachorowań, to wcale tempo wzrostu nie maleje, tylko niestety trzecia fala przyrasta i przyspiesza - zaznaczył.

"Wobec tej sytuacji musimy podjąć zdecydowane kroki" - oświadczył minister zdrowia.

Główną przyczyną jest wariant brytyjski

Od kilku tygodni w Polsce mamy tzw. wariant brytyjski koronawirusa. Na Podkarpaciu pierwszy przypadek zanotowano niespełna dwa tygodnie temu.

- Najnowsze dane mówią już o udziale tej mutacji w skali około 52 proc. Jest to szalenie dynamiczny przyrost. Owszem, najgorsza sytuacja jest w województwie warmińsko-mazurskim, mazowieckim, pomorskim i lubuskim, jednak w pozostałych regionach obserwujemy równie niebezpieczny trend - mówił dziś minister Niedzielski.

Z kolei według danych udział mutacji brytyjskiej na Podkarpaciu wynosi blisko 45 proc.

Nie będzie zamykania kościołów

Minister zdrowia poinformował na konferencji prasowej o wprowadzeniu na najbliższe trzy tygodnie, do 9 kwietnia, nauki zdalnej dla uczniów z klas I-III.

- Zdecydowaliśmy się na to, przede wszystkim ze względu na to, że w najbliższym czasie czeka nas okres ferii wielkanocnych. Ta nauka przez najbliższe tygodnie będzie naznaczona kwestią ferii - tłumaczył Niedzielski.

Minister przekazał, że po świętach będą podejmowane kolejne decyzji ws. szkół, "najprawdopodobniej o powrocie do kształcenia hybrydowego w klasach I-III".

Jednak szef resortu zdrowia nie przewiduje zamykania kościołów na czas świat wielkanocnych. - Obecne restrykcje w tych placówkach zupełnie wystarczają - podkreślał Minister Niedzielski.

A jakie to restrykcje ?

Przypomnijmy, od poniedziałku 15 marca nowe restrykcje obowiązują na terenie województwa mazowieckiego oraz lubuskiego. Tereny te w kwestii obostrzeń dołączyły do województwa pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

W czterech regionach nie działają:
- baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej);
- sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna
- hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych – dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu);
- galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie.
- teatry, muzea, galerie sztuki (możliwa jest jednak organizacja prób i ćwiczeń, a także wydarzeń online);
- kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury);
- stoki narciarskie
- kluby fitness i siłownie
- obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).

Powyższe obostrzenia od 20 marca 2021. zostaną wprowadzone na terenie całego kraju.