WDK w Rzeszowie zapraszam na wystawę „W obiektywie kobiety”- fotografie Franciszki Żyradzkiej z rzeszowskiego atelier z lat 40.- 50. XX w. Wystawę można oglądać również dzięki multimedialnemu pokazowi.
Franciszka Żyradzka prowadziła swój zakład fotograficzny przy ul. Grunwaldzkiej w Rzeszowie w latach 1948 – 1981 r. Wcześniej, w latach ok. 1936 – 1945 wykonywała portrety mieszkańcom Jasła w zakładzie pod nazwą „Flora”.

Zgodnie z zasadą: „klisze przechowuje się”, stworzyła i pozostawiła po sobie archiwum szklanych negatywów przedstawiających portrety mieszkańców Rzeszowa i okolic z lat 40. – 50. XX wieku. Archiwum znajduje się w posiadaniu Fundacji Rzeszowskiej, dzięki uprzejmości jej spadkobierczyni – Ewy Kowalskiej.

Cały zbiór liczy około 10 tys. klisz szklanych, które wymagają opracowania - fachowego oczyszczenia, zabezpieczenia i archiwizacji. Na wystawie w Galerii WDK zostaną pokazane specjalnie wyselekcjonowane fotografie odpowiadające tematyce wystawy.

Zeskanowane klisze ukazują dawnych mieszkańców Rzeszowa, fotografowanych przy okazji różnych okoliczności rodzinnych i życiowych. Prócz wartości, samej w sobie, jako dokument epoki, posiadają niewątpliwą i niepodważalną wartość artystyczną, świadczącą o wielkim talencie Franciszki Żyradzkiej.

Ze względu na lockdown obowiązujący od 20 marca br. wystawę można obejrzeć w Wojewódzkim Domu Kultury przy ul. Okrzei jeszcze do godziny 20.00 w piątek 19 marca. Każdy, kto nie może obejrzeć wystawy na miejscu może zobaczyć ją na poniższej prezentacji