Znany podkarpacki samorządowiec, były kandydat na senatora, burmistrz Ustrzyk Dolnych Bartosz Romowicz zmienia barwy polityczne. Zielony sztandar Polskiego Stronnictwa Ludowego postanowił zamienić na żółtą flagę Ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni.
Jak podkreślił, dołącza do Hołowni, bo jego podejście do polityki jest "inspirujące". - Myślę, że jest to lider z charyzmą, który jest w stanie wiele osiągnąć i pociągnąć za sobą kolejnych ludzi, co może być gwarancją sukcesu - dodał.

Romowicz ma być jednym z liderów Polski 2050 na Podkarpaciu. Podkreślił, że teraz jego rolą będzie tworzenie struktur ugrupowania w regionie. - Będę dobierał ludzi, którzy pokierują nas do zwycięstwa w kolejnych wyborach parlamentarnych - zapowiedział.

"Nowy nabytek" na pokładzie Ruchu Polska 2050 powitał współzałożyciel i wiceprezes Ruchu, Michał Kobosko. - Z radością witamy na pokładzie naszego projektu politycznego burmistrza Ustrzyk Dolnych ⁦Bartosza Romowicza. ⁩ Ruch ⁦Polska 2050 rośnie w siłę na Podkarpaciu, podobnie jak w innych regionach. - Napisał na twitterze.


Burmistrz Ustrzyk Dolnych zaznaczył, że na Podkarpaciu jest wielu samorządowców, którzy popierają Ruch Polska 2050. Jednak, jak przyznał, ze względu m.in. na "pragmatyzm", wielu z nich nie chce się oficjalnie ujawnić. - Tym bardziej, że wiemy, jak działa Prawo i Sprawiedliwość w stosunku do osób, które publicznie wyrażają swoje poglądy, które są inne niż ma partia rządząca - powiedział.

Romowicz do tej pory był kojarzony z PSL-em, był członkiem tej partii do 1 stycznia 2021 r. Jak tłumaczy, "mentalnie" poza PSL-em był już od dłuższego czasu. - Może zabrakło odwagi, aby wcześniej wystąpić z PSL-u - przyznał.

W ocenie Romowicza, w kwestiach najważniejszych poglądy Hołowni, PSL-u i jego samego są zbieżne. - Nie ma tutaj dużych rozdźwięków. Jako przykład mogę wymienić choćby kwestie Kościoła i roli, jaką odgrywa w polskiej polityce. Sam doświadczałem tego, że Kościół mnie krytykował, nawet w listach biskupich, za to, że próbowałem przedstawić mieszkańcom sytuację związaną np. z lekcjami religii w szkołach i kosztów, jakie ponosi samorząd - powiedział.

Bartosz Romowicz przechodzi z PSL do Polska 2050
Bartosz Romowicz

Bartosz Romowicz z wykształcenia prawnik i ekonomista, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II na obu kierunkach. Ukończył studia doktoranckie na tej uczelni na kierunku prawo.

Decyzją z dnia 12 marca 2019 roku Rady Wydziału Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II posiada otwarty przewód doktorski, a tematem jego rozprawy doktorskiej jest "Nadzór i kontrola nad gospodarką finansową gmin w Polsce".

Wykładowca akademicki Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Absolwent studiów podyplomowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na kierunku rachunkowość i finanse, gdzie obronił pracę dyplomową o roli skarbnika w jednostkach samorządu terytorialnego.

Posiada certyfikat Ministra Finansów uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Od 8 grudnia 2014 r. Burmistrz Ustrzyk Dolnych. W wyborach samorządowych 21 października 2018 roku uzyskał reelekcję.