Rada Miasta Rzeszowa dała zielone światło, aby zabezpieczyć 100 mln zł na wykup działek pod budowę południowej obwodnicy. Kolejnym krokiem będzie wniosek do wojewody.
Mimo iż już w zeszłym tygodniu miastu udało się skompletować niezbędne dokumenty, które były potrzebne na złożenie wniosku do wojewody podkarpackiego, to ratusz nadal tego nie zrobił. Problemem była choroba kilku urzędników z Miejskiego Zarządu Dróg, którzy byli odpowiedzialni za inwestycję.

Jest zgoda na zabezpieczenie pieniędzy

Jednak zanim radni mogli złożyć odpowiedni wniosek do wojewody podkarpackiego, konieczne były przesunięcia środków w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta. Kluczowym była zgoda na zabezpieczenie 108 mln zł pod wykup potrzebnych działek. Wiązało się to m.in. z wyburzeniem kilku domów.

- Przesuwanie tych środków nie jest w żaden sposób dokładaniem nowych pieniędzy, ale przekładaniem 100 mln zł z Miejskiego Zarządu Dróg do Biura Gospodarki Mieniem. To ono będzie odpowiedzialne za wykup terenów prywatnych pod tą inwestycję - mówił Jacek Mróz, skarbnik Urzędu Miasta Rzeszowa.

Urzędnik dodawał także, że dzięki tym środkom, Ratusz będzie mógł wystąpić do wojewody o Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej. I jak się okazało podczas głosowania, radni byli wyjątkowo zgodni co do tej decyzji. Przeciwko głosowało tylko dwóch radnych.

Łącznie na budowę ok. 450 mln zł

O budowie południowej obwodnicy Rzeszowa mówiło się już od dawna. Pierwsze plany pojawiły się już w latach 90. Później jednak temat zamilkł.

Będzie ona przedłużeniem drogi prowadzącej od węzła na drodze ekspresowej S19 z Kielanówki w kierunku wschodnim. Droga będzie się rozpoczynać od skrzyżowania z ul. Podkarpacką, następnie zostanie poprowadzona przez tereny Zwięczycy, zalew na Wisłoku i dalej przez dwa kolejne osiedla - Budziwój i Biała - aż do al. Sikorskiego. Długość przyszłej drogi to ponad 5 km. Częścią tego zadania będzie budowa najdłuższego w mieście mostu, który ma mieć około 900 m.

Południowa obwodnica miasta ma mieć długość ok. 6 km i ma połączyć ul. Podkarpacką z aleją Sikorskiego. Koszt budowy szacowany jest na ponad 400 mln złotych. Projekt został zgłoszony do Krajowego Planu Odbudowy.

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. terazKrosno.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.