Rada Miasta Rzeszowa dała zielone światło, aby zabezpieczyć 100 mln zł na wykup działek pod budowę południowej obwodnicy. Kolejnym krokiem będzie wniosek do wojewody.
Mimo iż już w zeszłym tygodniu miastu udało się skompletować niezbędne dokumenty, które były potrzebne na złożenie wniosku do wojewody podkarpackiego, to ratusz nadal tego nie zrobił. Problemem była choroba kilku urzędników z Miejskiego Zarządu Dróg, którzy byli odpowiedzialni za inwestycję.

Jest zgoda na zabezpieczenie pieniędzy

Jednak zanim radni mogli złożyć odpowiedni wniosek do wojewody podkarpackiego, konieczne były przesunięcia środków w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta. Kluczowym była zgoda na zabezpieczenie 108 mln zł pod wykup potrzebnych działek. Wiązało się to m.in. z wyburzeniem kilku domów.

- Przesuwanie tych środków nie jest w żaden sposób dokładaniem nowych pieniędzy, ale przekładaniem 100 mln zł z Miejskiego Zarządu Dróg do Biura Gospodarki Mieniem. To ono będzie odpowiedzialne za wykup terenów prywatnych pod tą inwestycję - mówił Jacek Mróz, skarbnik Urzędu Miasta Rzeszowa.

Urzędnik dodawał także, że dzięki tym środkom, Ratusz będzie mógł wystąpić do wojewody o Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej. I jak się okazało podczas głosowania, radni byli wyjątkowo zgodni co do tej decyzji. Przeciwko głosowało tylko dwóch radnych.

Łącznie na budowę ok. 450 mln zł

O budowie południowej obwodnicy Rzeszowa mówiło się już od dawna. Pierwsze plany pojawiły się już w latach 90. Później jednak temat zamilkł.

Będzie ona przedłużeniem drogi prowadzącej od węzła na drodze ekspresowej S19 z Kielanówki w kierunku wschodnim. Droga będzie się rozpoczynać od skrzyżowania z ul. Podkarpacką, następnie zostanie poprowadzona przez tereny Zwięczycy, zalew na Wisłoku i dalej przez dwa kolejne osiedla - Budziwój i Biała - aż do al. Sikorskiego. Długość przyszłej drogi to ponad 5 km. Częścią tego zadania będzie budowa najdłuższego w mieście mostu, który ma mieć około 900 m.

Południowa obwodnica miasta ma mieć długość ok. 6 km i ma połączyć ul. Podkarpacką z aleją Sikorskiego. Koszt budowy szacowany jest na ponad 400 mln złotych. Projekt został zgłoszony do Krajowego Planu Odbudowy.