Sąd Okręgowy w Rzeszowie ujawnił nowe fakty po tragicznych wydarzeniach, do których doszło w miejscowości Chałupki. Matka najpierw zabiła swoje dzieci, a następnie popełniła samobójstwo.

Dramatyczne zabójstwo dzieci na Podarpaciu

Przypomnijmy, we wtorek 30 marca br. w miejscowości Chałupki (gmina Rudnik nad Sanem) na Podkarpaciu doszło dramatycznego zabójstwa dwójki dzieci.

Do domu Magdaleny V. w asyście policjantów przyjechał kurator sądowy oraz psycholog. Z polecenia Sądu Okręgowego w Rzeszowie mieli oni odebrać kobiecie dwójkę dzieci, 4-letniego chłopca i 6-letnią dziewczynkę. Dzieci miały wrócić do swojego ojca do Niemiec.

Matka dzieci nie chcąc ich oddać, zamknęła się z nimi w łazience, a następnie zabiła je, po czym popełniła samobójstwo. Więcej o szczegółach tego dramatu przeczytacie Państwo tutaj: Podkarpackie. Matka zabiła dwoje dzieci i siebie

Sąd tłumaczy się konwencja Haską

- W związku ze śmiercią matki i dwojga jej dzieci w dniu 30 marca 2021 r. w trakcie procedury związanej z wykonywaniem orzeczenia Sądu Okręgowego w Rzeszowie informuję, że w dniu 19 października 2020 r. w sprawie I Ns 174/20 Sąd Okręgowy w Rzeszowie na podstawie postanowienia Konwencji dotyczącej cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę, sporządzonej w Hadze dnia 25 października 1980 r., nakazał powrót dwojga małoletnich do miejsca ich stałego pobytu w Niemczech. - Czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Sąd w swoim oświadczeniu podkreśla, że postępowanie, jakie toczy się na podstawie Konwencji Haskiej, nie rozstrzyga kwestii władzy rodzicielskiej, w tym również, który z rodziców ma przyznaną nad nimi opiekę. Postępowanie to rozstrzyga jedynie kwestię czy doszło do bezprawnego zatrzymania dzieci w kraju niebędącym miejscem ich stałego pobytu i czy w związku z tym należy nakazać powrót małoletnich do ich miejsca zamieszkania.

Dzieci mają wrócić do ojca

W toku postępowania Sąd stwierdził bezprawne zatrzymanie dzieci przez matkę na terenie Polski. Jednocześnie ustalił, na podstawie opinii psychologicznej, że małoletni otwarcie i naturalnie deklarują chęć powrotu do Niemiec. - Dzieci takie stanowisko uzasadniały przebywaniem tam ojca, za którym tęsknią oraz innych ważnych dla nich osób. Biegli wskazali, że deklaracje te są autonomiczne, poparte autentycznymi emocjami. - Informuje Sąd Okręgowy w Rzeszowie.

Postanowienie Sądu Okręgowego w Rzeszowie zostało zaskarżone apelacją przez uczestniczkę – matkę dzieci. Postanowieniem z dnia 16 lutego 2021 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację, a postanowieniem z dnia 25 lutego 2021 r., oddalił wniosek o wstrzymanie wykonania prawomocnego już orzeczenia.

Należy podkreślić, informuje Sąd, -że biorący udział w postępowaniu przedstawiciel Rzecznika Praw Dziecka na każdym etapie postępowania popierał wniosek ojca dzieci.

W trakcie postępowania przed Sądem Okręgowym w Rzeszowie nie ujawniono informacji, które wskazywałyby na problemy zdrowotne matki dzieci.