Tym razem Ewa Leniart w ramach kampanii wyborczej zaproponowała swoje pomysły dla seniorów. Wśród znalazło m.in. stworzenie miejskiej sieci domów opieki dla seniorów.
Kandydaci na prezydenta Rzeszowa idą jak burza ze swoimi propozycjami w ramach kampanii wyborczej. Przykładowo, w poniedziałek po południu Marcin Warchoł na swoim profilu w mediach społecznościowych przedstawił pierwsze pomysły na rozwój miejskiego sportu. Zaledwie dzień później przed południem to samo zaprezentował Konrad Fijołek, a zaledwie kilka godzin później Marcin Warchoł rozwinął swoje pomysły. Zrobił to w obecności takich gwiazd jak m.in. mistrz świata z 2014 roku, Krzysztof Ignaczak.

W czwartek 8 kwietnia przyszedł czas na nowe pomysły. Tym razem jako pierwsza zaprezentowała je Ewa Leniart. Zaprezentowała je siedzibie Dziennego Ośrodka Opieki.

Ewa Leniart proponuje miejską sieć domów opieki dla seniorów

- Obowiązkiem miasta jest troska o jakość życia osób starszych. Musimy stworzyć im godne warunki do
integracji i rekreacji oraz umożliwić aktywne spędzanie czasu. W Rzeszowie musi powstać sieć dziennych domów seniora. To będzie jeden z moich priorytetów jako prezydenta Rzeszowa -
zapowiedziała dr Ewa Leniart podczas briefingu prasowego przed siedzibą Dziennego Ośrodka Opieki przy ul. Granicznej na rzeszowskim osiedlu Drabinianka.

Dofinansowane z miejskiego budżetu ośrodki dziennego pobytu dla seniorów docelowo powstaną na każdym osiedlu w Rzeszowie. W fazie pilotażowej, przewidzianej na lata 2021-2023 program obejmie osiedla z dużą liczbą zaawansowanych wiekowo mieszkańców, m.in. osiedla 1000-lecia, Pułaskiego, Grota-Roweckiego, Dąbrowskiego czy Piastów. Osoby powyżej 60 roku życia stanowią niemal 20% populacji Rzeszowa i zgodnie z prognozami demograficznymi w kolejnych latach ta liczba będzie się zwiększać.

- Sama na co dzień opiekuję się mamą w podeszłym wieku i doskonale wiem, jak ważna jest dla niej - i dla wszystkich seniorów - każda okazja do aktywności. Osoby starsze szczególnie potrzebują kontaktu z drugim człowiekiem i możliwości zaangażowania na rzecz swojej społeczności. Miejskie domy seniora będą dawać taką możliwość, pozwolą, choć na kilka godzin zapomnieć o troskach i zaczerpnąć energii do życia - podkreśliła Ewa Leniart.

Rudek: W Rzeszowie brakuje miejsc dla osób starszych

Obecny na spotkaniu z mediami Andrzej Rudek, prezes Fundacji Rudek dla Życia prowadzącej Rzeszowski
Ośrodek Opieki Dziennej na osiedlu Drabinianka w Rzeszowie podziękował Ewie Leniart za podjętą inicjatywę i potwierdził znaczenie tego rodzaju przedsięwzięć dla poprawy jakości życia osób starszych.

- Takie placówki jak nasza zapewniają seniorom całodzienną opiekę wykwalifikowanych opiekunów, którzy nie tylko pomagają im w podtrzymaniu dobrej kondycji fizycznej i sprawności ruchowej, ale także prowadzą zajęcia edukacyjne, artystyczne, a nawet językowe. Wszystko po to, by zachęcić osoby starsze do aktywności i dodać im wiary w to, że jesień życia może być złotą jesienią. Cieszę się, że wkrótce w Rzeszowie może być więcej podobnych obiektów - podkreślił Andrzej Rudek.

Kandydatka komitetu Wspólny Dom Rzeszów przypomniała, że od 2015 roku w Polsce realizowany jest rządowy program Senior+. Z jego finansowania skorzystało na Podkarpaciu już ponad 50 ośrodków dziennego pobytu dla seniorów oferujących łącznie blisko 1300 miejsc. Podkreśliła, że z programu Senior+ można uzyskać dofinansowanie w wysokości nawet 400 tys. złotych na utworzenie i wyposażenie domów seniora. Niestety dotąd władze Rzeszowa nie wykorzystały tej możliwości pozyskania funduszy na wsparcie dla osób starszych.

W trakcie briefingu Ewa Leniart zapowiedziała wzmocnienie kompetencji Rzeszowskiej Rady Seniorów i większe zaangażowanie jej przedstawicieli w prace nad kompleksowym programem polityki senioralnej dla Rzeszowa. W najbliższym czasie Ewa Leniart spotka się z przedstawicielami Rady, by poznać ich opinię na temat proponowanych rozwiązań.